Kryeministri pakistanez akuzon Donald Lu për komplot: Tentoi të më rrëzonte qeverinë

schedule17:52 - 3 Prill, 2022

schedule 17:52 - 3 Prill, 2022

Kryeministri pakistanez Imran Khan i mbijetoi përpjekjes së opozitës për ta rrëzuar nga pushteti pasi një mocion mosbesimi ndaj tij u refuzua nga nënkryetari i Asamblesë Kombëtare, që pretendoi se ishte një “komplot i huaj”.

Ndërkohë, Imran Khan pretendon se Donald Lu, zyrtari më i lartë amerikan që merrej me Azinë Jugore në Departamentin e Shtetit, ishte i përfshirë në komplotin e supozuar për të rrëzuar qeverinë e tij.

Imran Khan pretendoi se Donald Lu e paralajmëroi të dërguarin pakistanez në SHBA, Asad Majeed, se do të kishte implikime nëse kryeministri pakistanez i mbijetonte votimit të mosbesimit në Asamblenë Kombëtare.

Donald Lu ka shërbyer në Indi dhe Pakistan si Oficer Politik, dhe po ashtu ka mbajtur postin si Asistent Special i Ambasadorit në Nju Delhi, Indi. Donal Lu ka qenë ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë. Në këtë detyrë ai u zëvendësua nga Yuri Kim. /abcnews.al