Kryeministri i Kanadasë i prekur: Mbretëresha Elizabeth do të më mungojë tmerrësisht shumë

schedule08:18 - 19 Shtator, 2022

schedule 08:18 - 19 Shtator, 2022

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau ka folur për programin Today të BBC Radio 4 lidhur me marrëdhënien e tij me Mbretëreshën Elizabeth. Ai e takoi për herë të parë më shumë se 40 vjet më parë, kur babai i tij, Pierre, ishte udhëheqësi kanadez.

LEXO EDHE: Lamtumirë Mbretëresha Elizabeth! Të gjitha detajet se çfarë pritet të ndodhë sot në Angli

“Do të më mungojë tmerrësisht. Thjesht të vij në Londër dhe të mos mund ta shoh atë është diçka që nuk mund ta besojë.

Marrëdhënia që kam pasur në shtatë vitet e fundit ka qenë e jashtëzakonshme, duke qenë në gjendje ta mbaj të përditësuar për atë që po ndodh në Kanada, por gjithashtu thjesht të bëj biseda reale, të thella dhe të menduara për çështjet globale. Pavarësisht nëse është situata në Ukrainë, pavarësisht nëse janë sfidat rreth jugut global, ndryshimet klimatike, perspektiva e saj në fshirjen e historisë ka qenë gjithmonë jashtëzakonisht e vlefshme”, u shpreh Trudeau.

Kur u pyet nëse Kanadaja do të ishte ende një mbretëri, me monarkun e Mbretërisë së Bashkuar si kryetar shteti, ai tha:

“Po, mendoj se ka një stabilitet të jashtëzakonshëm në sistemin tonë të demokracisë. Ne kemi një guvernator të jashtëzakonshëm të përgjithshëm që mishëron më të mirën e kanadezëve dhe ne kemi një kurorë që mbikëqyr, ndonjëherë nga një distancë e rehatshme, atë që po ndodh”.

Më tej, Kryeministri kanadez dha edhe një mesazh, duke deklaruar: “Ekziston një ekuilibër i mirë në sistemin që kemi që do të vazhdojë t’u shërbejë jashtëzakonisht mirë kanadezëve.”/abcnews.al