Kryeministri i Haitit kërkon ndihmën e ushtrisë për të luftuar bandat kriminale

schedule22:01 - 18 Mars, 2023

schedule 22:01 - 18 Mars, 2023

Kryeministri Ariel Henry deklaroi të premten se dëshiron të mobilizojë ushtrinë e Haitit për të ndihmuar Policinë Kombëtare të luftojë bandat gjithnjë e më të fuqishme të vendit.

Henry tha gjatë një paraqitjeje në selinë e Forcave të Armatosura të Haitit se ai synon të mobilizojë të gjitha forcat e sigurisë të vendit në luftën kundër dhunës së bandave.

Disa zyrtarë të OKB-së vazhdojnë të bëjnë presion ndaj komunitetit ndërkombëtar për të vendosur trupa të huaja për të ndihmuar në shuarjen e dhunës së përhapur.

“Ajo që po jetojmë sot nuk është një shaka,” tha Henry.

Jean Robenson Servilius, i cili punon në zyrën e shtypit për Ministrinë e Mbrojtjes të Haitit, konfirmoi për Associated Press se zyrtarët po punojnë në plane për të aktivizuar ushtrinë. Ai tha se Forcat e Armatosura aktualisht kanë rreth 2000 ushtarë dhe se të tjerë janë duke u rekrutuar, duke shtuar se ata janë trajnuar nga ekspertë në Argjentinë, Meksikë dhe Kolumbi.

Robenson tha se nuk mund të jepte detaje të mëtejshme.

Ushtria e Haitit u shpërbë në vitin 1995 pasi mori pjesë në grusht shteti dhe u akuzua për ndërhyrje të tjera politike. Forcat e Armatosura u rivendosën nga Presidenti Jovenel Moïse i vrarë në vitin 2017 pasi OKB-ja përfundoi operacionin e saj paqeruajtës në Haiti.

Që atëherë, ushtria ka luajtur një rol të kufizuar, i cili përfshin sigurimin e mbrojtjes për kryeministrin e Haitit.

“A jemi gati të punojmë krah për krah me forcën e policisë në luftën kundër pasigurisë?” pyeti Henri gjatë vizitës së tij në selinë ushtarake të Haitit.

Nuk dihet se kur do të aktivizohet ushtria, dhe sa ushtarë do të thërriten në detyrë apo çfarë roli do të luajnë. Por Henri tha se ndihma e tyre ishte e nevojshme.

“Haitin që duam, nuk do të mund ta ndërtojmë me bandat që janë të shfrenuara kudo. Ata duhet të dëgjojnë arsyen, ose ne do t’i bëjmë ata të dëgjojnë arsyen pavarësisht nga vetja,” tha ai.

Bandat kontrollojnë rreth 60% të kryeqytetit të Port-au-Prince, dhe ata kanë vrarë qindra njerëz muajt e fundit në luftën e tyre për të kontrolluar më shumë territor, pas vrasjes së Moïse në korrik 2021 në shtëpinë e tij private. Dhjetëra mijëra haitianë janë zhvendosur nga dhuna e vazhdueshme, për të cilën zyrtarët e OKB-së thonë se ka arritur nivele të papara në dekada. /abcnews.al