Kritiku i burgosur i Putinit thirrje Perëndimit: Ndëshkoni oligarkët rusë

schedule22:50 - 16 Gusht, 2022

schedule 22:50 - 16 Gusht, 2022

Kritiku i burgosur i Moskës Alexei Navalny ka bërë thirrje për masa ndëshkuese sistematike kundër oligarkëve rusë që mbështesin presidentin rus Putin dhe sulmin e tij në Ukrainë.

Në një postim të gjatë në mediat sociale, ai tha se sanksionet perëndimore, nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian ose Mbretëria e Bashkuar, kanë synuar vetëm 46 nga lista e Forbes me 200 njerëzit më të pasur të Rusisë, shkruan Al Jazeera.

“Kjo nuk më tingëllon shumë si një luftë e gjithanshme kundër oligarkëve të Putinit”, tha Navalny. /abcnews.al