Kreu i OBSH: Situata në Lindjen e Mesme është shumë shqetësuese

schedule21:40 - 17 Maj, 2021

schedule 21:40 - 17 Maj, 2021

Në reagimin e tij të parë në lidhje me sulmet ajrore izraelite në Gaza, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se përveç shqetësimeve për sigurinë dhe krizën humanitare, situata shëndetësore është gjithashtu mjaft shqetësuese.

“Në përshkallëzimin e fundit të konfliktit, dhjetëra incidente që përfshijnë punonjës shëndetësorë dhe objekte shëndetësore kanë ndodhur,” u tha ai gazetarëve.

“Për më tepër, testimi dhe vaksinimi Covid-19 është ndikuar rëndë,” tha ai, duke paralajmëruar se kjo krijon rreziqe shëndetësore për botën në tërësi. /abcnews.al