Kremlini: Uashingtoni po nënvlerëson fuqinë tonë bërthamore

schedule14:33 - 27 Mars, 2023

schedule 14:33 - 27 Mars, 2023

Nikolai Patrushev ka paralajmëruar se Rusia ka armët për të shkatërruar çdo armik, përfshirë Shtetet e Bashkuara, nëse ekzistenca e saj kërcënohet.

Deklarata e sekretarit të Këshillit të Sigurimit të Rusisë, janë të fundit nga një zyrtar i lartë rus për të ngritur spektrin e një përballjeje bërthamore midis Moskës dhe Uashingtonit, diçka që Kremlini thotë se dëshiron ta shmangë.

“Politikanët amerikanë të rrethuar nga propaganda e tyre mbeten të sigurt se, në rast të një konflikti të drejtpërdrejtë me Rusinë, Shtetet e Bashkuara janë në gjendje të kryejnë një sulm me raketa, pas të cilit Rusia nuk do të jetë më në gjendje të përgjigjet.

“Kjo është marrëzi dhe shumë e rrezikshme,” tha Patrushev.

“Rusia është e duruar dhe nuk frikëson askënd me avantazhin e saj ushtarak. Por ajo ka armë moderne unike të afta për të shkatërruar çdo kundërshtar, përfshirë Shtetet e Bashkuara, në rast të një kërcënimi për ekzistencën e tij”, shtoi ai.

/abcnews.al