Koronavirus: Vendet më të rrezikuara rrisin masat e sigurisë

schedule11:49 - 25 Shkurt, 2020

schedule 11:49 - 25 Shkurt, 2020

Vendet më të rrezikuara deri më tani nga koronavirusi po rrisin masat e sigurisë për të parandaluar përhapjen e virusit i cili globalisht ka prekur rreth 80,000 persona.

Në Korenë e Jugut, numri personave të prekur është rritur përsëri duke shkruar në 977.  Amerikanët kanë paralajmëruar qytetarët që mos të udhëtojnë.

Italia dhe Irani ndërkohë po luftojnë për të parandaluar më tej përhapjen e virusit. Organizata Botërore e Shëndetit tha të hënën se bota duhet të përgatitet për një pandemi të mundshme – një situatë kur një sëmundje infektive përhapet lehtësisht midis njerëzve në shumë vende shkruan BBC.

OBSH tha që ishte shumë herët për ta cilësuar si pandemi por vendet duhet të jenë “në fazë gatishmërie”.

1.Të dhënat e fundit nga Kina

Qeveria kineze ka ndaluar konsumimin e kafshëve të egra dhe importimin e kafshëve të gjalla.

Mendohet se shpërthimi u hap në një treg në qytetin Wuhan, provincën Hubei, ku shiteshin kafshë të egra.

 

Kina gjithashtu tha se do të shtyjë takimin vjetor të Kongresit Popullor muajin tjetër. Të hënën u raportuan 508 infeksione të reja, krahasuar me 409 të dielën. Pjesa më e madhe e rasteve të reja ishin në Wuhan.

Numri i të vdekurve në Kinë u rrit me 71 në 2.663. Më shumë se 77,000 njerëz në vend janë infektuar. Global Times raportoi se shkencëtarët kishin bërë përparime në zhvillimin e një vaksine nga një profesor në Universitetin Tianjin.

Por ekspertët paralajmëruan se deri sa të bëhen provat e plota klinike, është e paqartë se sa të sigurta apo efektive do të jenë vaksinat dhe se do të duhet të kalonin disa muaj para se ato të mund të përdoren raporton abcnews.al

Hong Kongu ka mbyllur shkollat , këtë herë deri në 20 Prill.

2.Si paraqitet situata  në vendet e tjera?

Në Korenë e Jugut, 10 njerëz  kanë vdekur pasi u infektuan me virus.
Shumë nga njerëzit e infektuar janë anëtarë të sektit fetar sekret të njohur si Kisha Shincheonji e Jezusit. Autoriteteve shëndetësore u janë dhënë detajet e një çerek milioni anëtarësh për të kontrolluar nëse kanë simptoma.

Presidenti Moon Jae-in ka vizituar qytetin më të prekur nga virusi Daeg. Ai tha se koha ishte thelbësore në kontrollin e virusit por u përball me protestuesit që kërkonin më shumë maska.

Japonia të martën u bëri thirrje kompanive të realizojnë konferenca për të parandaluar përhapjen e virusit, njoftoi NHK. Japonia ka konfirmuar se më shumë se 850 persona janë infektuar.

Italia ka numrin më të madh të infektuarve në Europë 231, dhe njoftoi për një sërë masash drastike gjatë fundjavës në përpjekje për të kontrolluar përhapjen.

Në rajonet e Lombardisë dhe Venetos, është bllokuar dalja. Për dy javët e ardhshme, 50,000 banorë nuk do të mund të largohen pa leje speciale. Një numër i ndeshjeve të futbollit do të luhen në stadiume boshe fundjavën e ardhshme.

Ndërkohë që janë raportuar për 7 persona të vdekur. Një mjek italian nga rajoni i Lombardisë rezultoi pozitiv ndaj virusit gjatë pushimeve në Tenerife, Spanjë dhe është futur në karantinë raporton abcnews.al

Tre vdekje të tjera janë regjistruar në Iran, thonë mediat shtetërore, duke çuar  numrin e të vdekurve në 15.

Shtetet e Bashkuara do të shpenzojnë $ 2.5bn (£ 1.93bn) për të luftuar koranavirusin,duke përfshirë fondet për karantinë, kërkimin e vaksinës dhe ndihmën për shtetet e prekura, njoftuan mediat amerikane. Deri më tani janë raportuar 53 raste në SH.B.A.

3.Deklarata e OBSH-së

Shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve të hënën se numri i të infektuarve ditëve të fundit në Iran, Itali dhe Korenë e Jugut ishte “tepër shqetësues”.
Sidoqoftë ai shtoi: “Për momentin ne nuk jemi dëshmitarë të përhapjes globale të pakontrolluar të këtij virusi dhe nuk jemi dëshmitarë të një sëmundjeje të rëndë ose vdekjeje në një shkallë më të gjerë.

“A ka ky virus potencial pandemik? Absolutisht, ai ka. A jemi akoma atje? Nga vlerësimi ynë, jo akoma”, mbylli deklaratën shefi i OBSH-së./abcnews.al