Koreja e Veriut teston raketat e reja me rreze

schedule07:38 - 13 Shtator, 2021

schedule 07:38 - 13 Shtator, 2021

Koreja e Veriut ka kryer me sukses provën për hedhjen e raketës me rreze të gjatë lundrimit të fundjavës.

Mediat e huaja bëjnë me dije  se këto teste vijnë përmes konfrontimit të zgjatur midis Phenianit dhe Uashingtonit mbi denuklearizimin.

Raketat udhëtuan 1.500 km para se të godisnin objektivat e tyre dhe ranë në ujërat territoriale të vendit gjatë testeve të kryera të Shtunën dhe të Dielën.

Zhvillimi i raketave jep “rëndësi strategjike për të pasur një tjetër parandalues ​​efektiv ndaj garancisë më të besueshme të sigurisë së shtetit tonë dhe kufizimit të fortë të manovrave ushtarake të forcave armike”, tha agjencia e lajmeve.

Shteti i izoluar aziatik ka akuzuar prej vitesh Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut për ndjekjen e një “politike armiqësore” ndaj Phenianit.

Bisedimet që synojnë eliminimin e programeve bërthamore dhe raketore balistike të Koresë së Veriut në këmbim të lehtësimit të sanksioneve amerikane janë ngrirë që nga viti 2019./abcnews.al