Koreja e Veriut, hedh dy raketave balistike

schedule08:02 - 15 Shtator, 2021

schedule 08:02 - 15 Shtator, 2021

Koreja e Veriut këtë të mërkurë ka vijuar me nismën e saj për të nisur dy raketa balistike, në përputhje me forcat e armatosura të Koresë së Jugut .

Nisja u njoftua nga Koreja e Veriut se kishte testuar me sukses një raketë lundrimi me rreze të gjatë fundjavës.

Koreja e Veriut e përshkroi raketën si “një armë strategjike me rëndësi të madhe”. Analistët thonë se raketa mund të jetë e para në vend që mban një kokë bërthamore.

Pheniani po zhvillon në mënyrë të vazhdueshme programin e tij të armëve pas ngërçit në bisedimet që synojnë mbylljen e programeve të tij bërthamore dhe raketore në këmbim të lehtësimit të sanksioneve amerikane. Negociatat janë në një ngecje që nga viti 2019.

Rojet Bregdetare të Japonisë thonë se një raketë duket se ka rënë jashtë Zonës Ekskluzive Ekonomike të Japonisë.e.su./abcnews.al