Koreja e Veriut e quan liderin e Koresë së Jugut një ‘idiot diplomatik’: Trombist dhe altoparlant servil për SHBA

schedule10:41 - 25 Shtator, 2023

schedule 10:41 - 25 Shtator, 2023

Koreja e Veriut kritikoi presidentin e Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, duke e quajtur atë një “idiot diplomatik”, raportojnë mediat e huaja. Deklarata vjen në një kohë kur disa kombe po rikalibrojnë qëndrimin e tyre për të mbrojtur interesat e tyre kombëtare që rrotullohen rreth gadishullit Korean.

“Askush në botë nuk do t’i vinte veshin përshtatjes histerike të tradhtarit të kukullave Yoon Suk Yeol,” citoi Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve zyrtare e Koresë së Veriut, duke e quajtur Presidentin e Koresë së Jugut një “të papjekur politik”, “idiot diplomatik” dhe “shef të paaftë ekzekutiv”.

Yoon “nuk ka njohuri elementare politike dhe sens të përbashkët për marrëdhëniet ndërkombëtare”, duke thënë se Koreja e Jugut është bërë një “trombist dhe altoparlant servil për SHBA”, thuhet më tej në artikull.

Kritika erdhi pasi Yoon lëshoi ​​një paralajmërim të ri për Korenë e Veriut dhe Rusinë në një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB javën e kaluar, duke deklaruar se Seuli dhe aleatët e tij do të përgjigjen kolektivisht nëse dy shtetet autoritare ndjekin bashkëpunimin ushtarak./abcnews.al