Konfirmohen 79 raste të reja me Covid, rritet numri i të infektuarve në vendin tonë

schedule16:05 - 31 Korrik, 2020

schedule 16:05 - 31 Korrik, 2020

Është dita e dytë që numri i rasteve të reja me koronavirus në vendin tonë është në ulje. Gjatë 24 orëve të fundit janë konfimruar të infektuar me Covid 79 raste të reja, duke shkuar në 5276 numri i përgjithshëm i të infektuarve.

Sipas ministrisë në 24 orët e fundit, janë kryer 500 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 79 raste pozitive. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 56 raste në Tiranë, nga 6 raste në Shkodër, Krujë, nga 3 raste Fier, Lushnje, nga 1 rast në Elbasan, Kavajë, Vlorë, Kamëz, Divjakë.

Ndërkohë gjatë orëve të fundit kanë humbur jetën 3 pacientë  duke e çuar në 157 numrin e viktimave dhe janë shëruar shëruar 69 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 2952, që nga fillimi i epidemisë.

COVID-19 – Statistika (31 Korrik 2020)

Testime totale 41199
Raste pozitive 5276
Raste të shëruara 2952
Raste Aktive 2167
Humbje jete 157 (Qarku Tiranë 83, Shkodër 24, Durrës 20, Fier 7, Elbasan 6, Kukës 4, Vlorë 4, Korçë 4, Dibër 2, Lezhë 2, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 1191
Durrës 256
Shkodër 209
Vlorë 94
Fier 83
Lezhë 82
Kukës 65
Korçë 60
Elbasan 47
Gjirokastër 29
Berat 27
Dibër 24./abcnews.al