Kompania SpaceX e miliarderit Elon Musk humb 40 satelitë nga stuhia gjeomagnetike një ditë pasi i lëshoi në hapësirë

schedule03:35 - 10 Shkurt, 2022

schedule 03:35 - 10 Shkurt, 2022

SpaceX ka humbur dhjetëra satelitë pasi ata u goditën nga një stuhi gjeomagnetike një ditë pas lëshimit në hapësirë, duke bërë që ata të bien nga orbita dhe të digjen. “Stuhitë” e tilla diellore shkaktohen nga shpërthime të fuqishme në sipërfaqen e diellit. Kompania, në pronësi të miliarderit Elon Musk, tha se deri në 40 nga 49 satelitë nga lëshimi i javës së kaluar u goditën.

Satelitët duhej t’i bashkoheshin projektit të saj të internetit satelitor Starlink. Starlink është oferta e zotit Musk për të ofruar internet me shpejtësi të lartë duke përdorur mijëra satelitë në orbitë raporton “BBC”. Sistemi është relativisht i shtrenjtë, por mund të përdoret në vende ku lidhjet me tela nuk munden.

Për shembull, në Tonga, ku tërmeti i janarit preu kabllon e të dhënave nënujore të ishullit, një stacion Starlink po ndërtohet në Fixhi aty pranë për të ndihmuar në rivendosjen e aksesit. Satelitët u vendosën rreth 210 km mbi sipërfaqen e Tokës. SpaceX tha se “çdo satelit arriti fluturim të kontrolluar” pasi u dërgua më 3 shkurt.

Megjithatë, një ditë më vonë, stuhia gjeomagnetike goditi Tokën dhe është i njëjti lloj mekanizmi që krijon aurora si Dritat Veriore, por mund të ketë edhe efekte të rrezikshme. Kjo stuhi e ngrohu atmosferën dhe e bëri atë shumë më të dendur sesa pritej.

“GPS në bord sugjeron që shpejtësia e përshkallëzimit dhe ashpërsia e stuhisë shkaktoi që zvarritja atmosferike të rritet deri në 50% që është më e lartë se e nisjeve të mëparshme,” tha SpaceX. SpaceX u përpoq t’i vendoste satelitët në një “modalitet të sigurt,” duke i kthyer ata të fluturojnë nga skaji për të minimizuar zvarritjen. Zvarritja ishte mjaft e fortë për të ndaluar satelitët të dilnin ndonjëherë nga ai “modaliteti i sigurt” dhe të ktheheshin në orbitën që duhej të arrinin për të qenë të qëndrueshëm.

Në vend të kësaj, “deri në 40 satelitë” do të bien përsëri në atmosferën e Tokës dhe do të digjen. Jacob Geer, kreu i Agjencisë Hapësinore të Mbretërisë së Bashkuar për Mbikëqyrjen Hapësinore, tha se ai nuk pret që “ndonjë pjesë” e satelitëve të godasë në tokë. “Ngjarjet si kjo janë një kujtesë se hapësira është sfiduese dhe marrja e satelitëve ose astronautëve në orbitë nuk është ende e lehtë,” tha ai. / abcnews.al