Kompania gjigante paralajmëron mbylljen e kinemave, rrezikohen 45 mijë vende pune

schedule14:08 - 5 Tetor, 2020

schedule 14:08 - 5 Tetor, 2020

“Cineworld”, një prej operatorëve më të mëdhenj të kinemave në botë ka marrë një vendim të rëndësishëm.

Sipas mediave ndërkombëtare, bëhet me dije se ajo do t’i mbyll sërish dyert e kinemave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe dhe Irlandës, kjo pasi studiot e mëdha filmike i kanë shtyrë lancimet e disa filmave më buxhet të lartë.

Kompania “Cineworld” e cila i menaxhon disa prej rrjeteve më të mëdha të kinemave si “Regal”, “Picturehouse”, “Cinema City” dhe “Yes Planet”, i ka shkruar letër kryeministrit të Britanisë së Madhe, Boris Johnson dhe Ministrit të Kulturës, Oliver Dowden, për t’i paralajmëruar se industria e filmit është në shkatërrim e sipër.

“Regal” e cila i rihapi dyert për publikun në korrik të këtij viti, pas lirimit të masave të sigurisë si pasojë e COVID-19, ka të punësuar rreth 45 mijë njerëz në 787 kinematë e saj anembanë Amerikës, Anglisë dhe Europës Qendrore.

Nga ana tjetër, numri i vizitorëve këta tre muajt e fundit ka qenë shumë i vogël, derisa kinematë e vogla dhe të pavarura kanë paralajmëruar se ka gjasa të mos i mbijetojnë kësaj pandemie. Filmi i parë me buxhet të lartë që u lancua nëpër kinematë botërore që nga rihapja e tyre është, “Tenet”. l.k/abcnews.al