Komiteti Ekzekutiv miraton disa ndryshime në futbollin shqiptar

schedule23:00 - 5 Korrik, 2019

schedule 23:00 - 5 Korrik, 2019

Komiteti ekzekutiv pranë Federatës Shqiptare të Futbollit ka miratuar disa ndryshime që do të prekin jo vetëm Kategorinë Superiore, por edhe ligat më të ulëta. Duke filluar nga sezoni i ardhshëm do te zbresin direkt dy skuadra vendi i 9 dhe vendi i 10, ndërkohë që vendi i tetë do të luajë play out. Një risi është edhe krijimi i kampionatit U-15 që do të përbëhet nga 20 skuadra.

Komiteti Ekzekutiv zhvilloi këtë të premte mbledhjen e radhës ku u morën vendime të rëndësishme për Kategorinë Superior, kategorinë e parë kategorinë e dytë si dhe u refuza rritja e numrit të lojtarëve të huaj nga katër që është aktualisht në 5. Duke filluar nga sezoni i ardhshëm në kategorinë superiore do të zbresin direkt dy skuadra vendi i nëntë dhe vendi i dhjetë, ndërkohë që skuadra e pozicionuar ne vendin e tete do te luaje nje play out me fituesen e play offit te kategorise se pare. Play of i kategorisë së parë është produkt i vendeve të dytë të grupeve A dhe B në këtë kategori, të cilat do të luajnë një ndeshje finale ndërmjet tyre për të shpallur fituesen që do të luajë me vendin e tetë të Kategorisë Superiore. Kategoria superiore do të startojë në datën 24 gusht dhe do të mbyllet më datë 23 maj 2020.

Kategoria e Parë në sezonin 2019-2020 ka strukturën me 20 skuadra. Dy grupe A dhe B me 10 skuadra dhe luhen 2 faza të rregullta me 18 ndeshje. Skuadrat që renditen të para në grupet A dhe B ngjiten menjëherë në Kategorinë Superiore. Skuadrat e renditura në vendin e 2 (dytë) në Grupet A dhe B do të luajnë ndeshje finale me një takim për të përcakutar skuadrën e cila do të luajë ndeshje play-off me një takim me skuadrën e renditur në vendin e (8) tetë të Kategorisë Superiore. /ABC News Albania 24/7