Kjo monedhë pritet të shitet për një shumë të pabesueshme

schedule13:56 - 19 Janar, 2021

schedule 13:56 - 19 Janar, 2021

Një monedhë e rrallë angleze pritet të shitet për më shumë se 700 mijë paund në ankand. Monedha daton në shekullin e 13-të dhe është bërë prej ari të importuar nga Afrika e Veriut. Monedha do të dalë në shitje në ankand në Heritage Auctions, në Texas.

Monedha ishte vlerësuar me 20 denarë në atë kohë, e cila barazohet me 60 £ me paratë e sotme Tashmë ekzistojnë vetëm shtatë monedha të këtij lloji, të cilat gjenden në muzeun Britanik në Londër dhe muzeun FitzWilliam në Kembrixh.

Pjesa e përparme e një shembulli jashtëzakonisht të rrallë të 'monedhës së parë të artë' të Anglisë që daton nga shekulli i 13-të dhe mbretërimi i Henry III.  Ai pritet të shitet për mbi 700,000 £ në ankand

Monedha, e cila është pak më pak se një inç në diametër, ishte në pronësi të një koleksionisti privat prej 25 vitesh. Cristiano Bierrenbach, specialist në Heritage, tha: “Kjo monedhë është ndër më të rrallat në të gjithë numizmatikën britanike.” /abcnews.al

Në fotografi: Ana e pasme e monedhës së rrallë përmban një 'kryq të gjatë' dhe katër trëndafila me pesë petale, si dhe shenjën e argjendarit të mbretit Henry III, William of Gloucester, rreth buzës së medaljes