Kjo mbulesë që keni në shtrat ju “shëron” ankthin dhe depresionin, sipas studimeve shkencore

schedule10:17 - 3 Dhjetor, 2022

schedule 10:17 - 3 Dhjetor, 2022

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor, rreth 40 milionë të rritur amerikanë mbi moshën 18 vjeç vuajnë nga një çrregullim ankthi.

Në varësi të ashpërsisë së këtij çrregullimi, ai mund ta kthejë jetën e një personi përmbys, duke ndikuar në marrëdhëniet, punën dhe, në përgjithësi, shëndetin mendor të individit.

Prandaj, shumë njerëz përdorin ilaçe ose terapi alternative si barishte dhe suplemente, terapi konjitive të sjelljes (CBT) ose joga dhe meditim për të trajtuar ankthin e tyre.

Megjithatë, kërkimet e fundit shkencore kanë arritur në një përfundim mjaft interesant se jorganët e mëdhenj e të rëndë që mund t’i “fusni” dhe të pushoni në një mënyrë kuptimplote, janë në gjendje të funksionojnë si një trajtim për shumë lloje të çrregullimeve të ankthit.

Dhe le të flasim pak me terminologjinë shkencore, të analizuar nga ekspertët.

Presioni i thellë nga këta ngushëllues punon për të qetësuar personin nën to dhe pesha e shtuar dërgon një mesazh në tru për të çliruar neurotransmetues si serotonina dhe dopamina, të cilët shkaktojnë relaksim përfundimtar dhe eufori mendore.

Dhe eksperimentet e kryera patën rezultate tepër pozitive!

Fillimisht, këto jorgan u përdorën për fëmijët me çrregullime ankthi apo edhe me autizëm. Dhe përfundimi është se ata punuan jashtëzakonisht përfitues.

Psikologët dhe psikiatërt kanë deklaruar se po, jorganët me gëzof janë një nga mjetet e tyre më të fuqishme në kujdesin psikiatrik për të ndihmuar njerëzit që janë në ankth, të mërzitur dhe ndoshta në prag të humbjes së kontrollit.

“Ndjenja e presionit e ndihmon trupin të relaksohet, ashtu si funksionon një përqafim i ngushtë dhe i ngrohtë, duke e bërë personin të ndihet i sigurt .”

E kuptoni tani pse “biem” kaq shumë psikologjikisht sidomos në muajt e dimrit, kur çdo mëngjes duhet të ndahemi nga jorgani ynë i preferuar?/abcnews.al