Kjo është pija ideale për ditët e ftohta të dimrit

schedule20:55 - 7 Shkurt, 2023

schedule 20:55 - 7 Shkurt, 2023

Nuk ka asgjë më të mirë për ditët e ftohta të dimrit sesa një pije e nxehtë. Kafeja, çaji, kamomili dhe shumë pije të tjera mund të na ngrohin kur temperaturat jashtë bien nën zero. Sipas mendimit tonë, zgjidhja më e mirë për një pije të nxehtë është çokollata.

Ne sot ju propozojmë një recetë veçanërisht të shijshme, e cila i referohet lehtësisht një ëmbëlsirë, ndaj nëse ndiqni një plan të caktuar diete, konsiderojeni këtë .

Pije me çokollatë të nxehtë Red Velvet

Çfarë do t’ju duhet për pije:

Qumështi

Sheqer

Couverture me çokollatë ose copëza çokollate

Ngjyryes në të kuqe

Ekstrakti i vaniljes

Çfarë do t’ju duhet për kremin e rrahur:

Krem (i ftohtë)

Krem djathi, në temperaturë ambienti

Sheqer

Ekstrakti i vaniljes

Pak kripë

Si ta bëni atë:

Për çokollatën:

Ngroheni qumështin me sheqerin në zjarr mesatar, duke e trazuar derisa të tretet sheqeri. E heqim nga zjarri dhe shtojmë copat e çokollatës, i trazojmë derisa të shkrihen mirë. Përzieni disa pika të ngjyrës së kuqe dhe ekstraktin e vaniljes. Vendosini në kupa me forma dhe zbukurojeni me krem ​​pana.

Për kremin e rrahur:

Në një enë rrihni kremin e ftohtë me mikser derisa të bëhet i fortë (rreth 10 deri në 15 minuta). Filloni ta rrihni me avash dhe më pas rriteni gradualisht. Lëreni kremin mënjanë. Në një enë tjetër përziejmë djathin, sheqerin, kripën dhe vaniljen. Përzieni kremin me masën e djathit dhe lëreni në frigorifer për pak. Vendosni një lugë sipër çokollatës tuaj të nxehtë dhe shijojeni.