Kjo është pija e nxehtë që nxit gjumin

schedule22:52 - 20 Tetor, 2021

schedule 22:52 - 20 Tetor, 2021

Një gotë qumësht i ngrohtë para gjumit mund të na ndihmojë të relaksohemi dhe të flemë më mirë. Ndërsa shumica janë të vetëdijshëm për këtë këshillë të vlefshme, shkencëtarët kanë zbuluar një përzierje të re të peptideve të qumështit, të cilës i atribuojnë vetitë relaksuese.

Kjo përzierje e re e peptideve në qumësht, e quajtur sipas studiuesve “hidrolizat triptik kazeina”, duket se është në gjendje të lehtësojë stresin, duke rritur gjumin cilësor. Studiuesit kanë identifikuar peptide specifike që madje mund të përdoren në të ardhmen si terapi të reja natyrale të gjumit pa efekte anësore./abcnews.al