Kjo është arsyeja pse kapakët e stilolapsit kanë vrima

schedule08:11 - 3 Tetor, 2022

schedule 08:11 - 3 Tetor, 2022

Janë ndër gjërat që hasim në përditshmërinë tonë por nuk i kushtojmë shumë rëndësi. Të gjithë i kanë vënë re vrimat në kapakët e stilolapsit, por pothuajse askush nuk mund të përgjigjet me siguri pse janë aty.

Një përdorues i Instagramit shpjegoi arsyen dhe u bë virale. Siç shpjegon Zack D., “shumica e njerëzve mendojnë se ka të bëjë me bojën”.

“Por arsyeja e vërtetë është shumë më e rëndësishme se kaq,” shton ai.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zack D. Films (@zackdfilms)

Kompanitë janë të detyruara

Kompanitë që prodhojnë stilolapsa u kërkohet ligjërisht të vendosin vrima në kapakë. Edhe arsyeja është sepse në këtë mënyrë ajri do të mund të kalojë nëse një kapak i ngec në fyt dikujt.

Shumë njerëz zakonisht përtypin mekanikisht kapakët e stilolapsit të tyre, gjë që sipas psikologëve të cituar nga Kompania Pen, “ndodh si rezultat i ndjenjës së ankthit ose stresit”.

Ndaj, jo rrallë ndodh që këto kapele të përfundojnë në fytin jo vetëm të fëmijëve, por ndonjëherë edhe të të rriturve.

Postimi i Jack D. në Instagram ka më shumë se 118,000 pëlqime, megjithëse shumë thonë se e dinin tashmë arsyen e vrimave të vogla në kapak.

Megjithatë, ka edhe nga ata që gjejnë përdorime të tjera për kapakët e stilolapsit. “I përdor për fishkëllima të vogla”, tha një përdorues./abcnews.al