Kjo bimë ekziston në mijëra shtëpi dhe shkakton helmime toksike

schedule22:29 - 12 Maj, 2022

schedule 22:29 - 12 Maj, 2022

Bimën që do ta shihni në foton e mëposhtme, e keni vënë re patjetër në një vazo në shtëpinë e një të njohuri, apo edhe në shtëpinë tuaj…

Emri i saj shkencor është “Dieffenbachia” dhe sipas Qendrës Kombëtare Amerikane të Helmimeve, ajo që pak njerëz dinë është se kjo bimë mund të jetë vdekjeprurëse për njerëzit dhe veçanërisht për fëmijët e vegjël!

Difenbachia është një lloj bime shtëpie me gjethe të mëdha, dyngjyrësh. Është shumë toksik dhe helmimi tek njerëzit mund të ndodhë nëse dikush përtyp gjethet, kërcellin ose rrënjën e bimës.

Kjo është arsyeja pse fëmijët e vegjël janë në rrezik më të madh, pasi priren të fusin në gojë “çfarëdo që gjejnë përpara”.

Përbërës helmues

  • Acidi oksalik
  • Asparagina (një proteinë që gjendet në këtë bimë)

Simptomat e helmimit nga Difenbachia

  • Djegie në gojë ose në fyt
  • Dëmtimi i kornesë së syrit
  • Diarre
  • Dhimbje në sy
  • -Një zë i ngjirur
  •  Të përziera ose të vjella
  • Ënjtje dhe flluska në gojë ose gjuhë
  • Fryrje dhe ënjtje në gojë që mund të jenë mjaft të rënda për të penguar të folurit normal, thithjen dhe gëlltitjen./abcnews.al