Kisha Ortodokse e Ukrainës shpall pavarësinë nga Patriarkana ruse

schedule20:36 - 27 Maj, 2022

schedule 20:36 - 27 Maj, 2022

Kisha Ortodokse e Ukrainës ka shpallur pavarësinë e plotë nga Kisha Ortodokse e Patriarkanës së Moskës. Lajmi u bë i ditur nga disa media të Ukrainës dhe të Rusisë.

Kujtojmë se Kisha Ortodokse e Moskës e dënoi qëndrimin e patriarkut Kirill dhe luftën e Rusisë kundër Ukrainës dhe “ftoi palët të vazhdojnë negociatat”. /abcnews.al/