Ushtria kineze rrethon Tajvanin

schedule10:03 - 8 Prill, 2021

schedule 10:03 - 8 Prill, 2021

Nga Brad Lendon, CNN

Forcat e armatosura të Kinës kanë zhvilluar stërvitje ushtarake në perëndim dhe lindje të Tajvanit të hënën në një lëvizje që analistët e cilësuan paralajmërim për ishullin e vetë-qeverisur dhe Shtetet e Bashkuara.

Aeroplanmbajtësit kinez Liaoning po kryenin manovra rreth Tajvanit, tha ushtria kineze në një deklaratë të hënën.

Sipas deklaratës së Kinës, ajo ishte një stërvitje rutinore, një  trajnim i organizuar sipas planit vjetor, për të testuar efektivitetin e trupave të trajnuar dhe për të forcuar aftësinë e tyre për të ruajtur sovranitetin kombëtar, sigurinë dhe interesat.

Ndërkohë, të paktën 10 avionë luftarakë të Ushtrisë Çlirimtare të Popullit (PLA), duke përfshirë katër avionë luftarakë J-16 dhe katër J-10, një avion Y-8 dhe një avion KJ-500, bënë stërvitje  në hapësirën e vetë-qeverisur  të Tajvanit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes.

 

PLA ka vazhduar presionin mbi Tajvanin duke dërguar 15 avionë luftarakë, tha Ministria e Mbrojtjes.

Nga ana e saj, marina amerikane ka treguar flamurin e saj rreth ishullit të mërkurën ndërsa raketat USS John S McCain kaluan përmes ngushticës së Tajvanit, rrugës ujore që ndan ishullin nga Kina kontinentale.

Pekini pretendon sovranitetin e plotë mbi Tajvanin, një demokraci prej gati 24 milion banorësh në brigjet juglindore të Kinës kontinentale, raporton abcnews.al

Presidenti kinez Xi Jinping është zotuar se Pekini nuk do të lejojë kurrë që ishulli të bëhet zyrtarisht i pavarur dhe ka deklaruar se do të përdorë dhunën, nëse është e nevojshme, për të marrë ishullin përsëri.

Tensionet mbi Tajvanin janë rritur muajt e fundit ndërsa vendi ka marrë mbështetje nga SHBA.

 

“Angazhimi ynë ndaj Tajvanit është i fortë,” tha të mërkurën zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Ned Price.

“Shtetet e Bashkuara kanë kapacitetin për t’i rezistuar çdo  lloj force ose formave të tjera të detyrimit që do të rrezikonin sigurinë ose sistemin shoqëror ose ekonomik të njerëzve në Tajvan,” tha Price.

Muajin e kaluar, pas bisedimeve me udhëheqësit dhe diplomatët japonezë, Sekretari i Shtetit të SHBA-së  Antony Blinken paralajmëroi se Uashingtoni dhe Tokio ishin të gatshëm të tërhiqeshin për të siguruar stabilitetin dhe rendin në Azi.

“Kina përdor forcën dhe agresionin për të prishur sistematikisht autonominë në Hong Kong, për të dëmtuar demokracinë në Tajvan, dhe duke abuzuar me të drejtat e njeriut në Xinjiang dhe Tibet,” tha Blinken.

Një ‘paralajmërim’ nga Pekini

Manovrat e Kinës të hënën  demonstruan epërsinë e saj ushtarake mbi Tajvanin, tha Shi Hong, kryeredaktor ekzekutiv i revistës kineze Shipborne Weapons, në një raport të Global Times.

Stërvitja ushtarake dërgoi  një mesazh si në SHBA ashtu edhe në Japoni, shtoi Shi. Në fund të marsit, 20 avionë luftarakë PLA hynë në hapësirë ajrore të Tajvanit brenda një dite, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Tajvanit.

Ky është  numri më i lartë që nga viti i kaluar.

Një aktivitet i tillë kinez pritet të vazhdojë. PLA tha në deklaratën e saj se operacionet e aeroplanmbajtësve kinezë priten të ndodhin rregullisht.

Avionët amerikanë operojnë në Detin e Kinës Jugore

Ndërsa aeroplanmbajtësit  kinez po kryenin stërvitje pranë Tajvanit, një grup  avionësh të Marinës Amerikane po kryente operacione në Detin e Kinës Jugore.

Flota e 7-të e SHBA.-së tha se USS Theodore Roosevelt dhe aeroplanmbajtësit  e tjerë hynë në Detin e Kinës Jugore të dielën për operacione rutinë, stërvitja e dytë e tillë e Roosevelt në zonë këtë vit.

 

Pekini pretendon se rreth 1.3 milion milje katror në  Detin e Kinës Jugore janë  territori i tij sovran dhe në vitet e fundit ka ndërtuar fortifikime ushtarake në disa ishuj. Sipas tij  prania e forcave të huaja ushtarake si avionët amerikanë po nxisin tensionet në rajon./abcnews.al