Kina është duke bërë një kopje të Titanikut, sa do të kushtojë një natë për shërbimin me 5 yje

schedule18:34 - 14 Maj, 2021

schedule 18:34 - 14 Maj, 2021

Turistët nga e gjithë bota së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë një natë dhe një ditë në variantin më të saktë të Titanikut.

Sipas Agjencisë Franceze të Lajmeve, kopja e anijes që u mbyt në vitin 1912, 260 metra, aktualisht po ndërtohet në një park temë në Provincën Sichuan. Investitori kryesor i projektit, Su Saoyun, thotë se ka vendosur të financojë projektin për të “mbajtur gjallë Titanikun”.

“Shpresoj që kjo anije të jetë këtu për 100 ose 200 vjet,” tha investitori, duke shtuar se u deshën gjashtë vjet për të ndërtuar, 23,000 ton çelik, më shumë se 100 punëtorë dhe 153.5 milion dollarë (123 milion euro).

Gjithçka në kopje, nga dhoma e ngrënies te kabinat luksoze dhe dorezat e dyerve janë bërë në stilin e anijes origjinale. Një natë do të kushtojë 150 dollarë (125 euro), për ofrimin e shërbimeve “pesë yje”.

Sue vlerëson se anija do të tërheqë deri në pesë milion turistë në vit.

“Ne do të dëshironim të ftonim Jack, Rose dhe James Cameron në hapje”, tha investitori, duke iu referuar personazheve në filmin e fundit Leonardo DiCaprio dhe Kate Winslet./abcnews.al