Kim Jong Un shpërndan ushtrinë nëpër farmaci

schedule10:32 - 17 Maj, 2022

schedule 10:32 - 17 Maj, 2022

Ushtria e Koresë së Veriut ka filluar shpërndarjen e barnave për Covid-19 në farmacitë e Phenianit ndërsa epidemia u përhap në të gjithë vendin, agjencia zyrtare KCNA raportoi gati 1.5 milion raste.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ka vendosur një bllokim kombëtar për të frenuar përhapjen e Covid-19  dhe ka vendosur trupa për të ndihmuar në luftimin e epidemisë.

Qindra anëtarë të Ushtrisë Popullore Koreane, të veshur me uniforma kamuflazhi, u mblodhën në Phenian, sipas imazheve të transmetuara nga KCNA.

Ushtria “zgjeroi fuqinë e saj në të gjitha farmacitë në Phenian dhe filloi shpërndarjen e ilaçeve si pjesë e një shërbimi 24-orësh”, tha burimi.

Kim Jong Un të hënën kritikoi ashpër autoritetet e Koresë së Veriut për mënyrën se si e menaxhojnë epideminë, kryesisht për pamundësinë e tyre për të mbajtur farmacitë hapur 24 orë në ditë.

Që nga e enjtja e kaluar, kur vendi njoftoi rastin e parë të Covid-19, lideri i Koresë së Veriut ka marrë personalisht menaxhimin e luftës kundër epidemisë, e cila, sipas tij, ka shkaktuar “trazira të mëdha” në Korenë e Veriut. /abcnews.al