Këto vajra esencialë do t’ju ndihmojnë të eliminoni celulitin

schedule13:20 - 12 Prill, 2022

schedule 13:20 - 12 Prill, 2022

Përveç një diete të shëndetshme të ekuilibruar dhe marrjes të mjaftueshëm të lëngjeve, është thelbësore të përshpejtoni qarkullimin e gjakut dhe funksionimin e sistemit limfatik për të eliminuar celulitin. Kjo arrihet më së miri përmes masazhit dhe përdorimit të vajzave esencialë.

Vaji i avokados është një zgjedhje e shkëlqyer për shkak të peshës së tij të ulët molekulare. Ai depërton thellë në lëkurë, gjë që rrit efikasitetin. Vajrat esencialë të rozmarinës, limonit, portokallit dhe xhenxhefilit ndihmojnë kundër celulitit, pasi ato shtrëngojnë lëkurën, stimulojnë qarkullimin, sekretimin e ujit dhe detoksifikimin.

Për përgatitjen do t’ju nevojiten përbërësit e mëposhtëm:

6 ml vaj lajthie, vaj trëndafili, vaj rrushi ose vaj jojoba
4 ml vaj avokado
3 pika vaj esencial rozmarine
2 pika vaj esencial limoni

Shtoni deri në pesë pika vaj esencial në 10 ml të vajit bazë të zgjedhur. Zgjidhni një shishe të errët. Më pas aplikoni përzierjen në zonat ku keni celulit dhe masazhoni për disa minuta. /abcnews.al