Këto janë ushqimet e përpunuara të shëndetshme

schedule09:38 - 30 Prill, 2021

schedule 09:38 - 30 Prill, 2021

Ushqimet e përpunuara nuk njihen si të shëndetshme, por disa prej tyre bëjnë përjashtim. Më poshtë abcnews.al do jua tregojë se cilat janë.

1. Kafe organike

Kafeja organike është e pasur me magnez, vitamina B dhe kafeinë që forcon trurin. Është treguar gjithashtu se zvogëlon rrezikun e llojeve të ndryshme të kancerit, duke përfshirë kancerin e zorrës së trashë dhe kancerin e prostatës.

2. Çaji i ftohtë

Edhe pse është shumë më mirë të përgatisni çajin tuaj të ftohtë, është e vështirë ta bëni kur jeni vazhdimisht i zënë, kështu që një zgjedhje e mirë është ajo e gatshme. Por për shkak se shumë herë një çaj komercial mund të përpunohet shumë, është e rëndësishme të lexoni etiketat për të gjetur markat e përpunuara lehtë dhe pa sheqer.

3. Qumësht kokosi pa sheqer ose qumësht bajame

Qumështet e kokosit dhe bajameve pa sheqer janë disa nga ushqimet e preferuara të përpunuara të shëndetshme. Ato nuk përmbajnë sheqer, gluten, përbërës artificialë dhe produkte qumështi, por përmbajnë kalcium, vitaminë B12 dhe vitaminë D.

4. Pluhur kakao pa sheqer

Kakaoja është gjithashtu një ushqim i përpunuar, por në të njëjtën kohë ofron shumë përfitime. Është treguar se zvogëlon stresin, presionin e gjakut, dëshirat për sheqer dhe madje mund të përmirësojë lëkurën tuaj, informon abcnews.al.

5. Gjalpi i kikirikut

Gjalpi i kikirikut mund të konsumohet pa faj, pasi nuk përmban sheqer dhe kripë të shtuar. Sidoqoftë, sigurohuni që të kontrolloni etiketën para se të blini ndonjë gjalpë të papërpunuar./abcnews.al