Këto janë dhjetë plazhet më të rrezikshme në botë

schedule14:23 - 4 Shtator, 2022

schedule 14:23 - 4 Shtator, 2022

Shumë herë pamja e një peizazhi me ujëra blu apo e gjelbër dhe rërë mjafton për të na qetësuar. Plazhet e mëposhtme, edhe pse mbresëlënëse me bukurinë e tyre unike janë vende që kanë rezultuar jashtëzakonisht të rrezikshme, shumë herë dhe vdekjeprurëse për vizitorët e tyre ndër vite.

Këto janë dhjetë nga plazhet më të rrezikshme në mbarë botën, të cilat definitivisht nuk rekomandohen për turistët që kërkojnë siguri dhe qetësi gjatë pushimeve të tyre.

1.Plazhi Hanakapiai – Hawaii

Numri një në listë është plazhi Hanakapiai në Haëaii në ishullin Kauai. Ky vend është një dëshmi tronditëse se bukuria mund të na mashtrojë lehtësisht. Nga larg duket vërtet si parajsa në tokë. Megjithatë, ky karakterizim është krejtësisht i ndryshëm nga realiteti. Për shumë është ndoshta plazhi më i rrezikshëm në botë .

Rrymat e forta oqeanike në zonë krijojnë  valë të forta dhe të larta , të cilat më shpesh rezultojnë fatale për ata që tentojnë të notojnë në ujërat mbresëlënëse.

Që nga viti 1970, mbi tridhjetë njerëz janë mbytur, ndërsa rrymat e detit ndonjëherë janë aq të forta sa nuk janë gjetur ende trupat e të paktën 15 viktimave. Rrugës për në këtë plazh është vendosur një tabelë që njofton për rreziqet.

2. Bregu i Skeletit – Namibia

“Plazhi i Skeletit”, siç quhet ndryshe,  karakterizohet si një nga vendet më jomikpritëse dhe armiqësore në tokë. Ndodhet në pjesën jugperëndimore të Namibisë dhe shtrihet në pjesën jugore të Angolës. Shumë e quajnë atë si “Toka që Zoti krijoi në zemërim” ose “portat e vdekjes”.

Konsiderohet si një nga plazhet më të vështira për t’u arritur, duhet të udhëtosh disa kilometra në shkretëtirë. Për shekuj me radhë, skelete të panumërta balenash dhe fokash që janë larë nga valët e Atlantikut dhe anijet që janë rrënuar në zonë për shkak të rrymës së tmerrshme “Benguela” janë kalbur në breg, ndërsa njëmbëdhjetë lloje të ndryshme peshkaqenësh notojnë në ujërat gati për të sulmuar notarët trima.

3. Cape Tribulation – Australi

Cape Tribulation është një plazh i famshëm australian që është një habitat për shumë krijesa të gjalla të egra,  gjë që e bën atë jashtëzakonisht të rrezikshëm. Veshja speciale është një kusht i domosdoshëm për këdo që tenton të notojë në ujëra nëse dëshiron t’i shpëtojë kandilit helmues. Krokodilët e ujit të detit janë gjithashtu të zakonshëm në zonë. Vendasit këshillojnë vizitorët e plazhit të shmangin notin në çdo rast, veçanërisht në grykëderdhjet e lumenjve .

4. New Smyrna – Florida

Neë Smyrna Beach është një plazh i njohur në Florida. Është një vend ideal për sërfistët dhe është i famshëm për klimën e tij të ngrohtë. Por mban edhe një titull tjetër, atë të peshkaqenit të parë në botë që sulmoi. Surfistët që dynden në brigjet e Atlantikut të Floridës për dallgët epike e bëjnë këtë me rrezikun e tyre pasi plazhi është një nga më të rrezikshmit në botë për shkak të peshkaqenëve.

5. Ishulli Fraser – Australi

Plazhet e ishullit Fraser, i cili ndodhet në Australi, nuk rekomandohen për kampistët e rastësishëm. Plazhet e ishullit duket se fshehin rreziqe të ndryshme si brenda dhe jashtë ujërave.

Merimangat dhe krokodilët helmues që sulmojnë njerëzit janë “shokët e dhomës” të vizitorëve që vendosin të qëndrojnë në kamping në plazhet e ishullit.

Vitet e fundit gjithashtu, ishulli është pushtuar nga “irukandji”, një nga llojet më helmuese të kandil deti në botë. Njerëzit e kafshuar nga këto krijesa të vogla deti përjetojnë simptoma të tilla si dhimbje barku, të vjella, djersitje, ankth, hipertension, edemë pulmonare dhe, në raste ekstreme, arrest kardiak fatal. Në vitet e fundit, disa sulme të Iroquois janë raportuar në ishull.

6. Gansbaai – Afrika e Jugut

Në Afrikën e Jugut ka shumë plazhe që janë të rrezikshme për shkak të peshkaqenëve. Plazhi “Gansbaai” i njohur edhe si “kryeqyteti” i Peshkaqenit të Madh të Bardhë ka qenë për shumë vite një habitat për gjitarët detarë më të rrezikshëm. Disa turistë u plagosën nga peshkaqenët gjatë vizitës atje. Disa guximtarë vizitojnë vendin dhe deklarojnë se u duken magjepsëse rreziqet. E sigurt është se zhytja në në det pa mbrojtje të veçantë është rreptësisht e ndaluar.

7. Playa Zipolite – Meksikë

Bregdeti perëndimor i Meksikës ka një bukuri të veçantë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për qytetin bregdetar jugor të Zipolite, ku udhëtarët dynden për të eksploruar kodrat e tij shkëmbore dhe vijën bregdetare të thyer.

Plazhi Zipolite është një nga plazhet e pakta nudiste në Meksikë. Gjëja më e mirë për vizitorët është të shijojnë banjot e diellit dhe relaksimin që ofron vendi dhe të anashkalojnë notin dhe zhytjet në det.

Dallgët janë shumë të forta dhe vazhdimisht ndryshojnë drejtim, gjë që e bën notin të vështirë dhe jashtëzakonisht të rrezikshëm.

8. Plazhi Kilauea – Hawaii

Një plazh Havai me rërë të zezë ndodhet pranë një prej vullkaneve më aktivë në botë  që ka shpërthyer vazhdimisht për 35 vjet. E gjithë llava rrjedh në ujërat të cilat arrijnë deri në 100 gradë Celsius dhe janë të paarritshme për njerëzit edhe në ditët më të ftohta të dimrit.

9. Plazhi Choëpatty – Indi

Plazhi ‘Choëpatty’ në Indi njihet si një nga plazhet më toksike në botë.Është mjaft popullor me vendasit, por shumica e turistëve e shmangin atë për shkak të kësaj. Të gjitha mbeturinat dhe ujërat e zeza të papërpunuara në zonën përreth ndotin ujërat.

Mumbai ka rreth 18 milionë banorë dhe është një nga qytetet më të dendura të populluara në botë, kështu që mund të imagjinoni sasinë e mbeturinave që prodhon që për fat të keq përfundojnë në ujë.

10. Plazhet e lumit Amazon – Brazil

Xhungla e Amazonës është një nga vendet më të njohura për aventurierët e fortë. Megjithatë, ujërat në plazhet e zonës janë shtëpia e ngjalave, piranjave, anakondave dhe organizmave të tjerë të gjallë të rrezikshëm.

Ndaj do të ishte mirë… të shmangni zhytjet në ujërat mbresëlënëse. Nuk do jenë aspak freskuese, përkundrazi ka mundësi që të rezultojnë vdekjeprurëse.

/abcnews.al