Këshilla për të mbajtur shtëpinë tuaj të pastër çdo orë dhe ditë

schedule15:38 - 9 Dhjetor, 2021

schedule 15:38 - 9 Dhjetor, 2021

Punoni me orë të gjata çdo ditë dhe nuk arrini të pastroni shtëpinë tuaj aq sa dëshironi? Kjo nuk do të thotë që ju duhet të dorëzoni armët tuaja.

Zgjidhja e problemit tuaj është “lista e pastrimit” që ju prezantojmë sot.

Cilat janë hapat që do t’ju ndihmojnë të mbani hapësirën tuaj të pastër në baza ditore?

Duke rregulluar shtratin

Punët e shtëpisë për një grua fillojnë sapo ajo ngrihet nga shtrati. Para së gjithash, rregulloni shtratin tuaj. Mund të duket e thjeshtë, por për shumë nuk është e dhënë. E gabuar sigurisht. Një shtrat i parregulluar të jep ndjesinë e një shtëpie shumë të çrregullt, edhe nëse gjithçka tjetër është në rregull!

Gjithçka në vend

Shumica e grave kanë një zakon të keq të lëvizin çdo gjë nga një dhomë në tjetrën dhe të nxitojnë.

Rezultati; Pastroni shtëpinë lart e poshtë. Çfarë të bëni? Mësoni t’i keni gjërat në vend dhe vetëm atje.

Rrobat në rregull

Përpara se të krijoni një “mal” rrobash dhe nuk e dini nëse janë të pastra apo të lara, sigurohuni që çdo gjë të larë ta vendosni në vendin e vet dhe pjesën tjetër në një vend të veçantë në dollapin tuaj për të shmangur “transferimin” e mikrobeve. Në këtë mënyrë do të kurseni shumë kohë, ndërsa në të njëjtën kohë nuk do t’ju duhet të kërkoni asnjë veshje. Do të dini saktësisht se ku ta gjeni.

“Jo” pjatave të palara

Mos bëni gabim të lini enët dhe gotat e palara në lavaman para se të shkoni në shtrat, sepse siç e dini shumë mirë rregulli klasik dhe nesër është në këtë rast nuk do të zbatohet.

Sa herë që hani një vakt, është më mirë të shpenzoni disa minuta për të larë gotën dhe enën tuaj sesa t’i lini të grumbullohen dhe më pas t’ju duhen gjysmë ore në vend të pesë minutave.

Fshirje dhe pastrim

Mund të mos jetë një nga punët më argëtuese nëpër shtëpi, por është e nevojshme që një shtresë e trashë pluhuri dhe papastërtie të mos mbulojë dyshemenë tuaj.

Është më mirë të caktoni një ose dy ditë në javë që të mund të kaloni pak më shumë kohë duke pastruar shtëpinë tuaj për të kaluar nëpër të gjitha zonat dhe për të dezinfektuar dyshemetë.

Këshillë shtesë: Sigurohuni që të hiqni këpucët kur hyni në shtëpi. Nuk ka asgjë më të keqe se të mbani të gjitha mikrobet në rrugë, në dhomën tuaj të ndenjes, kuzhinë, banjë dhe dhomë gjumi. Duke veshur këpucët, nuk është e mundur të mbani të pastër hapësirën tuaj personale./abcnews.al