Kërkuesit gjejnë tunelet sekrete në Poloni,pranë zbulimit thesari i vjedhur nga nazistët në Luftën e II Botërore

schedule12:08 - 29 Maj, 2021

schedule 12:08 - 29 Maj, 2021

Një rrjet i fshehtë i tuneleve të Luftës së Dytë Botërore që mendohet të përmbajë “Dhomën e Qelqit” thesare të tjerë të kohës së luftës të humbur prej kohësh, është zbuluar në vendin e ish-selisë së ushtrisë lindore të Gjermanisë Naziste.

Pesë hyrjet që çojnë në sistemin e pazbuluar më parë të korridoreve nëntokësore në atë që është tani në verilindje të Polonisë, janë përshkruar si zbulimi më i madh i bërë ndonjëherë në selinë e pyjeve 200 hektarë, shkruan Daily Mail.

Bartlomiej Plebanczyk nga kompleksi i bunkerëve në muzeun Mamerki ku u bë zbulimi është shprehur: “Për momentin, bazuar në mënyrën se si hyrjet ndahen, duket se një nga tunelet është rreth 50 metra i gjatë, por mund të jetë më i gjatë.

Disa prej tyre janë plotësuar, mbase me qëllim që t’i fshehin, kështu që ne do të duhet të heqim shumë material para se të shohim se çfarë ka brenda tyre”.

Për dekada, gjuetarët kanë kërkuar Europën duke kërkuar për thesarin e humbur pa rezultat.

Në fillim të këtij muaji, “ethet” e “Dhomës së Qelibarit” u ringjallën kur zhytësit në qytetin polak të Gdansk thanë se do të fillonin të kontrollonin një anije të mbytur në fund të Balltikut.

“Dhoma e Qelibarit”, e ndërtuar për carin rus Pjetrin e Madh në vitet 1700 dhe e mbushur me qelibar, ar dhe bizhuteritë e çmuara, u vodh nga nazistët dhe u zhduk në mënyrë misterioze në fund të Luftës së Dytë Botërore./abcnews.al