Kërkoi lirimin nga burgu, gjykata rrëzon kërkesën e Izet Haxhisë

schedule15:59 - 3 Qershor, 2020

schedule 15:59 - 3 Qershor, 2020

Gjykata ka rrëzuar kërkesën për revokimin e masës për Izet Haxhinë. Izet Haxhia kërkoi lirimin nga burgu. Avokati i tij është shprehur, se procesi po vijon të gjykohet politikisht.

Rrëzimi i kërkesës për revokim të masës së sigurisë “arrest në burg” është bërë pasi sipas gjykatës është prishur vendimi i kompetencës nga Gjykata e Lartë dhe afatet fillojnë nga e para.

Sipas mbrojtësit Beqiri arsyetimin në fjalë nuk e parashikon ligji dhe ndryshe është zbatuar për shtetas të tjerë shqiptarë.

Siç raporton gazetarja Glidona Daci për abcnews.al, çështja e Izet Haxhia u bë objekt diskutimesh dhe pingpong midis gjykatave për çështje kopetence.

Fillimish dosja ishte në ish- gjykatën e krimeve të rënda e cila shpalli mos kopetencën dhe ja kaloi gjykatës së tiranës.

Kjo e fundit e dërgoi në Gjykatë të Lartë pasi pretendoi se ishte kopetencë e gjykatës së posaçme për të gjykuar Ish-truprojen e Sali Berishës. Gjykata supreme vendosi që këtë çështje duhet ta hetoj Gjykata Penale./abcnews.al