Kërcënon edhe Tokën, anija kozmike e NASA-s do të sjellë mostra nga asteroidi Bennu

schedule09:47 - 22 Shtator, 2023

schedule 09:47 - 22 Shtator, 2023

Anija kozmike Osiris-Rex pritet që kur të lëvizë pranë tokës të dielën të sjellë një dhuratë të rrallë kozmike, ajo ka mbledhur një mostër të pacenuar nga asteroidi Bennu, afër Tokës.

Mediat e huaja shkruajnë se nëse gjithçka do të shkojë sipas planit, anija kozmike do të lëshojë një kapsulë që përmban rreth 8.8 ons shkëmbinj asteroidësh dhe tokë nga hapësira, drejt një zone uljeje në shkretëtirën e Jutas.

NASA do të sigurojë një transmetim të drejtpërdrejtë të dorëzimit të mostrës, duke filluar nga ora 10:00 të dielën. Kapsula pritet të hyjë në atmosferën e Tokës në orën 10:42, duke udhëtuar rreth 27,650 milje në orë (44,498 kilometra në orë). Ajo do të ulet në Jutah, rreth 13 minuta më vonë.

Ndër të tjera thuhet se pas lëshimit të kapsulës, OSIRIS-REx do të vazhdojë turneun e tij në sistemin diellor për të kapur një vështrim të detajuar në një asteroid të ndryshëm të quajtur Apophis.

Studimi i kampionit mund t’i ndihmojë shkencëtarët të kuptojnë detajet kryesore rreth origjinës së sistemit tonë diellor, sepse asteroidët janë “të mbetura” nga ato ditët e hershme 4.5 miliardë vjet më parë. Por kampioni mund të sigurojë gjithashtu njohuri për Bennu, i cili ka një shans për t’u përplasur me Tokën në të ardhmen.

Sipas mediave kthimi i mostrës së parë të asteroidit të NASA-s të mbledhur në hapësirë ​​në Tokë ka vite që po bëhet. OSIRIS-REx, që do të thotë Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer, ka qenë në një udhëtim mjaft të gjatë shtatë viteve të fundit. E nisur nga Kepi Canaveral në vitin 2016, anija kozmike e NASA-s mbërriti në orbitë rreth Bennu në dhjetor 2018.

Misioni i parë i SHBA-së i dërguar në një asteroid afër Tokës, OSIRIS-REx bëri histori disa herë. Ai kreu orbitën më të afërt të një trupi planetar nga një anije kozmike. Bennu u bë objekti më i vogël i orbituar ndonjëherë nga një anije kozmike.

OSIRIS-REx vëzhgoi asteroidin në tërësinë e tij për të përcaktuar vendndodhjen më të mirë për të mbledhur një mostër. Bennu, një asteroid me grumbull rrënojash në formë si një majë rrotulluese, është rreth një e treta e një milje (500 metra) i gjerë dhe i përbërë nga shkëmbinj të lidhur së bashku nga graviteti./abcnews.al