Keni ndjesinë se ju “dhembin” flokët? Pse ndodh kjo

schedule22:14 - 27 Janar, 2023

schedule 22:14 - 27 Janar, 2023

Dhimbja e kokës shpesh nuk njihet si dhimbje, sepse nuk vjen në formën e dhimbjes së kokës dhe nuk dhemb si plagë apo lëndim. Nëse ndjeni një ndjesi shqetësimi, kruajtjeje, shtrëngimi dhe djegieje në skalpin tuaj, ju jeni duke përjetuar dhimbje të kokës.

Shkaqet e dhimbjes mund të jenë të ndryshme dhe ju mund të jeni përballur tashmë me dhimbje të kokës pasi i keni mbajtur flokët bisht për një kohë të gjatë ose për shkak të nxehtësisë së një tharësje flokësh. Megjithatë, ka shumë shkaqe të tjera më pak të zakonshme të dhimbjes…

Shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së flokëve lidhen me kujdesin dhe stilimin e flokëve. Përdorimi jo i duhur i mjeteve të stilimit të flokëve mund të shkaktojnë djegie. Dhe produktet e kujdesit të flokëve mund të jenë shkaku i dhimbjes së kokës tuaj. Llaku dhe shampot e thata mund të shkaktojë irritim.

Gjithashtu, nëse ka kaluar një kohë që kur keni larë për herë të fundit flokët, qelizat e vdekura të lëkurës dhe sebumi gjithashtu mund të rëndojnë fijet. Nëse i lidhni flokët ngushtë, lirojini ato të paktën për një kohë. Zëvendësoni lidhëse elastike të flokëve me ato më pak shtrënguese si lidhëset spirale.

Mund të lehtësoni dhimbjen e shkaktuar nga shtrëngimi duke masazhuar lëkurën e kokës dy deri në tre herë në javë. Masazhi kryhet me presion të lehtë të gishtit në lëvizje rrethore. /abcnews.al