Keni gjunjët, bërrylat dhe sqetullat e nxira? Disa udhëzime si të veproni

schedule14:48 - 2 Prill, 2022

schedule 14:48 - 2 Prill, 2022

Problemi me lëkurën e nxirë është klasik në zonat e vështira si sqetullat, bërrylat, gjunjët dhe madje edhe qafa.

Sidomos për sqetullën, personat me këtë problem zakonisht kanë vështirësi në ngritjen e duarve dhe mund të jetë shkaktuar nga gabimet e rruajtjes ose nga kremrat dhe antidjersat. Duke qenë se nuk ka organe që prodhojnë vaj në këto zona, lëkura është më e thatë kështu që ka nevojë për kujdes dhe hidratim shtesë.

Për sqetullën

1. Qumështi

Vitaminat dhe acidet yndyrore që përmban qumështi janë veçanërisht të efektshme për këtë zonë, ndërsa në kombinim me qumështin e kondensuar (ose jogurtin), acidi laktik do të bëjë mrekulli.

Përbërësit:
2 lugë miell 1 lugë qumësht 1 lugë gjizë (ose kos)

Lëreni përzierjen në sqetull për 15 minuta dhe shpëlajeni me ujë të bollshëm.

2. Kastraveci

Ky trajtim i veçantë është aq i lehtë sa mund ta bëni çdo ditë. Përzieni lëngun e kastravecit me limon dhe lëngun e shafranit të Indisë.

3. Maskë qiqrash

1 lugë kos 1 lugë gjelle lëng limoni 2 lugë miell /1 majë luge pluhur qiqrash nga shafrani i Indisë

Lëreni përzierjen në sqetull për 60 minuta dhe shpëlajeni me ujë të bollshëm. Aplikojeni çdo ditë për dy javë dhe më pas dy herë në javë për rezultate më të mira.

Gjunjët dhe bërrylat

1. Sheqeri
Përzieni pjesë të barabarta sheqerin dhe vajin e ullirit deri sa të pastrohet. Masazhoni gjunjët dhe bërrylat me lëvizje rrethore për 5 minuta. Përsëriteni procesin ditë pas dite derisa lëkura të kthehet në ngjyrën e saj normale.

2. Limoni
Fërkoni butësisht zonat me lëng limoni për disa minuta dhe lëreni të “ulet” për 20 minuta. Shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe aplikoni krem ​​hidratues.
Nëse dëshironi mund të shtoni mjaltë në lëngun e një limoni dhe ta lini përzierjen në zonat për 20 minuta.

Qafë

1. Sodë buke
Përzieni 3 pjesë sodë buke dhe një pjesë ujë derisa të krijohet një pastë. Aplikojeni në qafë, lëreni të thahet dhe shpëlajeni mirë. Procedura mund të përsëritet dy herë në javë.

2. Patatet
Vendosni në qafë pure patatesh ose lëng patate, lëreni për 15 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë.

3. Aloe
Hiqni xhelin e aloes nga gjethja e bimës, aplikojeni në qafë dhe fërkojeni lehtë. Lëreni për rreth 20 minuta dhe shpëlajeni. Përsëriteni procesin çdo ditë./abcnews.al