Këlliçi pritet t’i bashkohet Berishës, Basha shpall zgjedhjet në FRPD

schedule17:10 - 5 Nëntor, 2021

schedule 17:10 - 5 Nëntor, 2021

Nga Juxhin Mustafaraj

Belind Këlliçi nuk do të jetë më në krye të Forumit Rinor të Partisë Demokratike. Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vendosi këtë të premte të hap garën për kreun e ri të Forumit Rinor, dy vite pas mbarimit të mandatit të Këlliçit.

Basha udhëzoi nisjen e procesit të rifreskimit të strukturave dhe ngritjen e një grupi pune që do të mbikëqyrë procesin, pasi mandati i shumicës dërrmuese të drejtuesve të FRPD-së ka mbaruar dhe një pjesë e drejtuesve kanë tejkaluar moshën.

Vendimi i kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha për të shpallur zgjedhjet për drejtimin e Forumit Rinor të PD vjen 48 orë përpara se Sali Berisha të zhvillojë një takim me të rinjtë e kësaj strukture të PD. Burime pranë stafit që merret me organizimin e takimeve të ish-kryeministrit Berisha thanë për ABC se të dielën pjesë e këtij takimi pritet të jetë edhe kreu aktual i FRPD, Belind Këlliçi.

Disa javë më parë disa anëtarë të kryesisë së Forumit Rinor Demokrat i kërkuan zyrtarisht PD të mbledh Kuvendin Kombëtar. Edhe në disa qarqe të vendit shumë eksponentë të Forumit Rinor të PD, i janë bashkuar nismës së ish-kryeministrit Berisha./ Abcnews.al