Kapet një tjetër fermë kanabisi në Spanjë, arrestohen 12 shqiptarë e vendas, mes tyre edhe gra

schedule17:40 - 16 Shtator, 2021

schedule 17:40 - 16 Shtator, 2021

Policia spanjolle ka goditur një tjetër bandë kriminale që vepronte në kultivimin e kanabisit në Huesca.

Mësohet se në saj të këtij operacioni janë arrestuar 12 persona burra e gra, nga Shqipëria dhe Spanja. Gjatë aksionit policor raportohet se janë shkulur 8 200 bimë kanabis ndërkohë që mbi 10 kilogram të kësaj bime narkotike janë gjetur të thara gati për shitje.

Grupi i të arrestuarve tashmë do të përballet me akuzat për kultivim dhe shitje lëndësh narkotike, falsifikim dokumentesh, krim kundër mjedisit etj.. Mësohet se të paktën 5 persona janë lënë në burg.

Hetimi mësohet se ka nisur prej vitit 2020 ku grupi kriminal mësohet se çdo para që fitonte e investonte sërish në kultivimin e kanabisit.

Ky grup u udhëhoqën nga një i ri që drejtonte një qendër trajtimi dhe shitjeje të kërpit në Huesca. Nga aty ai drejtoi të gjitha operacionet e mbjelljes dhe furnizimit të mallrave dhe shpërndarjen pasuese të drogës .

Ky trafik u krye përmes të rinjve të organizatës dhe drejtpërdrejt në dyqan gjatë orëve të shërbimit publik . Në fakt, organizatës i mungonin ndërmjetës për të marrë përfitimin maksimal ekonomik nga të qenit prodhues dhe shitës të drejtpërdrejtë.

Për të kontrolluar kultivimin e drogës, menaxheri i dyqanit kishte një “toger” në zonat e plantacioneve . Ai ishte një i ri me origjinë shqiptare që kishte individë të tjerë të së njëjtës kombësi për punën e kultivimit.

Mësohet se grupi i madh i trafikantëve ishte i ndarë në një grup tjetër më të vogël.
Ky grup drejtohej nga një shqiptar, një njeri i besuar i drejtuesit të organizatës.

Ai kishte marrë dokumentacion të rremë për t’iu shmangur një identifikimi të mundshëm policor , pasi kishte një ndalim për hyrjen në territorin Shengen dhe ishte dëbuar dy herë.

Pjesa tjetër e grupit përbëhej nga shqiptarë dhe spanjollë të cilët merreshin me bujqësi dhe blegtori .

Në dy vitet e fundit, Policia Kombëtare e Spanjës ka çmontuar shtatë plantacione të fshehura në pyjet e krahinës dhe ka konfiskuar 40,000 bimë, duke tejkaluar 23 ton marihuanë në peshë . /abcnews.al/