Kaosi në Kakavijë, pala greke ndërpret punën! Shqiptarët presin mëngjesin në makina

schedule22:23 - 14 Gusht, 2020

schedule 22:23 - 14 Gusht, 2020

Shqiptarët e mbetur në radhën kilometrike në Kakavijë do të duhet të presin orën 06:00 të mëngjesit me shpresën për të kaluar në anën tjetër të kufirit.

Në orën 22:00 pala greke ka ndërprerë punën, pavarësisht situatës kaotike të krijuar që prej disa ditësh.

Shqiptarët vijojnë të bllokuar në radhën që vazhdon për 20 km në kushte mjaft të vështira.

Kjo situatë u krijuar për shkak se shumë qytetarë që jetojnë dhe punojnë në Greqi, u nisën drejt shtetit helen në kohën kur ky i fundit vendosi të caktojë karantinë të detyruar për ata që hyjnë në vend nga data 17 deri në 31 gusht.

Në orët e pasdites së sotme pala greke vendosi të shtojnë numrin e tamponëve të kryera brenda një ore, ndërkohë që MEPJ ka njoftuar se po negociohet për vijuar punën edhe përtej orës 22:00./abcnews.al