Ka një mënyrë si ta pastroni divanin me sodë buke

schedule08:54 - 9 Gusht, 2022

schedule 08:54 - 9 Gusht, 2022

Soda e bukës është padyshim një pastrues efektiv për kuzhinën, banjën dhe pjesë të tjera të shtëpisë. Për shembull, përveç pastrimit të dyshekëve të krevatit, mund ta përdorni edhe në divan për të hequr aromat, merimangat dhe pluhurin.

Natyrisht, nuk mund të heqë njollat, megjithatë, spërkatja e tyre me sodë buke mund t’i bëjë ato të dalin më lehtë me pastrim kimik ose ujë me sapun.

A është soda e bukës zgjidhja më e mirë për divanin?

Soda e bukës do t’ju ndihmojë të largoni aromat e pakëndshme nga divani. Sipas Melissa Maker, menaxhere e Clean My Space në Lifehacker, është një ide e mirë të pastroni divanin me fshesë me korrent rregullisht në mënyrë që të mos grumbullohen pluhuri dhe bakteret që shkaktojnë erë.

Për të përdorur sodë buke:

Filloni duke fshirë divanin tuaj me një leckë të thatë dhe të pastër ose furçë të pastër të fortë për të hequr çdo pluhur.

Më pas, hidhni një shtresë të hollë sodë buke në divan dhe lëreni të qëndrojë për 15 deri në 20 minuta. Më pas hiqni sodën e bukës me një leckë. Kini kujdes që të mos laget sepse soda e bukës do të ngjitet në divan. Më pas pastroni divanin për të hequr të gjithë pluhurin e sodës.

Nëse ka njolla, pastrojini me një leckë të pastër dhe një tretësirë ​​pastrimi të përshtatshme për pëlhurën e divanit.

Kërkoni një etiketë në divanin tuaj që do ta identifikojë atë si një nga kategoritë e mëposhtme:

  • W: Ju mund të përdorni ujë për pastrim.
  • S: Pastrues pa ujë me bazë tretës vetëm në pëlhurë.
  • SW ose WS: Pastrues me ujë ose tretës është i sigurt për pastrim.
  • X: Pastroni vetëm me fshesë me korrent ose me furçë të lehtë./abcnews.al