Jurgen Uldedaj, duel për titull botëror në boksin profesionist

schedule14:16 - 11 Maj, 2019

schedule 14:16 - 11 Maj, 2019

Boksieri shqiptar, Jurgen Uldedadj, mund të fitojë një tjetër brez botëror. Lezhjani ndeshet sonte në Magdeburg të Gjermanisë, për federatën WBC.

Pas dy titujve, kërkon edhe të tretin. Boksieri shqiptar, Jurgen Uldedaj, do të provojë të fitojë titullin botëror për të rinjtë në këtë sport profesionist.

Lezhjani ndeshet sonte me polakun Krzhistof Tvardovski, në sallën e Magdeburgut, qytetit gjerman ku edhe jeton.

Ai e vlerëson shumë lart titullin e sotëm, në federatën WBC.

“Është titulli më i lartë deri në moshën 24 vjeçare dhe pas kësaj moshe arrij të futem në top 10, e cila është më e rënëdëshishme në boksin profesionist”.

Më herët, 21-vjeçari fitoi titullin kampion të Gjermanisë në peshat e mesme, pasi mundi kundërshtarin Jakub Sinek, ndërsa në dhjetor të vitit të kaluar u shpall kampion i botës në versionin ËBO, pas triumfit ndaj argjentinasit Arganjaraz.

Cilat janë synimet e Uldedajt?

“Për momentin synoj të mbroj këto dy tituj që kam dhe të shtoj dhe titullin WBO”.

Boksieri lezhjan ka 10 ndeshje në boksin profesionist për të rinjtë, duke i fituar të 10-ta, dhe dy suksese i ka me nokaut. /ABC News Albania 24/7