Ju pëlqejnë ushqimet e skuqura? 4 këshilla si t’i gatuani në mënyrë të shëndetshme

schedule16:52 - 30 Nëntor, 2021

schedule 16:52 - 30 Nëntor, 2021

Preferohen nga shumë njerëz por dihet që ushqimet e skuqura nuk janë dhe aq të shëndetshme. Megjithatë, nëse ndiqni disa këshilla mund t’i gatuani në mënyrë të shëndetshme.

Përdorni vaj ulliri

Vaji i ullirit është ndoshta më i miri që mund të përdorni kur gatuani ushqime të skuqura. Është më i qëndrueshëm në temperatura të larta që do të thotë se mund ta përdorni më gjatë se llojet e tjera të vajit. Për më tepër, ruan vlerën dhe cilësitë e tij ushqyese.

Përdorni vaj të pastër

Nëse jeni duke skuqur në një tigan, është e rëndësishme që vaji të jetë i pastër. Nëse përdorni një vaj, me të cilin më parë keni skuqur gjëra të tjera, do të fillojë të digjet dhe ushqimi do të ketë shije të djegur. Për më tepër, mund të ketë humbur dhe vlerat e tij ushqyese. Mënyra më e mirë është ta ndërroni vajin rregullisht.

Përdorni ujë të gazuar ose sodë buke

Një tjetër gjë që mund të ndihmojë kur shijoni diçka është të shtoni pak ujë të gazuar ose sodë buke. Gjatë skuqjes, flluska gazi do të dalin nga ushqimi, kështu që ushqimi do të thithë më pak yndyrë. Nëse e kombinoni këtë dhe trukun e mëparshëm, është e sigurt që vakti juaj do të jetë më i shëndetshëm.

Ruani temperaturën e vajit

Temperatura ideale për vajin e skuqjes është midis 162 dhe 204 gradë Celsius. Nëse vaji nuk është mjaftueshëm i nxehtë, ushqimi nuk do të skuqet aq shpejt sa duhet, kështu që do të thithë shumë më tepër yndyrë. /abcnews.al