Ju dhemb stomaku pas ushqimit? Ja çfarë ndikon keq në tretje

schedule18:03 - 14 Janar, 2022

schedule 18:03 - 14 Janar, 2022

Nëse vazhdoni të konsumoni kombinime të gabuara ushqimesh për një periudhë të gjatë kohore, kjo mund të çojë në probleme kronike të tretjes dhe erë të keqe të gojës. Kur bëhet fjalë për listën e ushqimeve që nuk duhen përzier, bien në sy ushqimet me shumë proteina, si dhe kombinimet e agrumeve me qumësht që mund të dëmtojnë tretjen tuaj.

Vezët dhe mishi

Vezët dhe mishi i thatë janë ushqime të njohura për mëngjes, por këshillohet që të shmangni këtë kombinim. Këto dy ushqime janë të pasura me proteina dhe janë të rënda për stomakun tuaj. Do të duhet më shumë kohë për t’i tretur të dyja. Së pari duhet të hani proteina të lehta, pastaj mish.

Agrumet dhe qumështi

Qumështi merr më shumë kohë për t’u tretur dhe e kombinoni me agrume, mpikset. Kjo mund të shkaktojë djegie. Disa njerëz janë edhe intolerantë ndaj laktozës, që do të thotë se nuk janë në gjendje të tresin laktozën e pranishme në qumësht.

Qumësht dhe banane

Kombinimi i qumështit dhe bananes është i vështirë dhe kërkon shumë kohë për t’u tretur. Nëse ju pëlqen të pini milkshake me banane, shtoni pak kanellë ose pluhur arrë myshk për të përmirësuar tretjen.

Fruta me një vakt

Fruti është i lehtë për t’u tretur, por mund të zgjasë më shumë me një vakt. Pra, derisa ushqimi të tretet, frutat ruhen dhe fillojnë të fermentohen. Mundohuni të shmangni ngrënien e frutave me ose menjëherë pas vaktit. /abcnews.al