Josep Borel “fshin” diplomatët e tij

schedule08:24 - 14 Tetor, 2022

schedule 08:24 - 14 Tetor, 2022

“Nuk është momenti që t’ju ​​dërgoj lule të gjithëve duke ju thënë se jeni shumë mirë, se po kaloni shumë mirë dhe se të gjithë jemi shumë të lumtur”. Në këtë mënyrë minimale diplomatike ai iu drejtua trupit diplomatik të BE-së. Diplomati numër një i Bashkimit, Josep Borel, gjatë fjalimit të tij në Bruksel. Në moshën 75-vjeçare, përfaqësuesi suprem i politikës së jashtme të “27”-s shoqërohet me reputacionin e një njeriu që flet pa dykuptimësi, ndonjëherë në kufi me brutalitetin, kur i duhet të përballet me situata të pakëndshme. Si një karvan i vjetër, megjithatë, i skenës politike spanjolle dhe evropiane – ai ishte Ministër i Punëve Publike i Felipe Gonzalez, lider i Partisë Socialiste, president i Parlamentit Evropian dhe Ministër i Punëve të Jashtme i Pedro Sánchez – ai nuk priret të ngrejë zë përveç nëse ka një arsye serioze. Arsyeja e pozicionit të tij të fundit, të ashpër ishte performanca jo aq e lakmueshme e diplomacisë evropiane në krizën ukrainase.

“Më duhet të pranoj se këtu në Bruksel, amerikanët na kanë thënë vazhdimisht ‘ata do të sulmojnë, do të sulmojnë’ (rusët), por ne nuk jemi të gatshëm t’i besojmë ata,” pranoi Borrell, duke shtuar se Sekretari amerikan i Shteti Anthony Blinken e thirri atë dy ditë para pushtimit për ta paralajmëruar se rreziku i një sulmi rus ishte i pashmangshëm. “Ashtu siç nuk besuam se kjo do të ndodhte, nuk parashikuam që Ukraina ishte gati të rezistonte aq ashpër dhe me aq efektivitet sa po shohim sot”, tha zyrtari evropian.

Ndërsa publiku ra në një heshtje të sikletshme, Borrell vazhdoi të lëshonte rrufe, duke fajësuar joefikasitetin dhe reflekset e ngadalta ndaj shërbimit diplomatik evropian, të cilin ai drejton. “Ndonjëherë mësoj më shumë për zhvillimet jashtë kufijve të BE-së. leximi i gazetave në vend të leximit të raporteve tuaja”, theksoi ai në mënyrë karakteristike, për të shtuar: “Teorikisht, unë duhet të jem njeriu më i informuar në botë. Ju duhet të filloni të silleni si do të vepronit nëse do të përfaqësonit një ambasadë kombëtare: më dërgoni një telegram, një faks, një email dhe shpejt. Reagoni shpejt, ju lutem”. Në fjalën e tij të mprehtë Boreli qortoi diplomatët e shërbimit të tij dhe për qëndrimin që ata mbajnë ndaj vendeve ku janë të akredituar, duke thënë se jo rrallë ata sillen në mënyrë të lartë, kujdestare. “Ne mendojmë se e dimë më mirë se çfarë është në interes të vendeve të tjera dhe çfarë jo. Ne nënvlerësojmë rolin e emocioneve dhe ndikimin e fortë të politikave të identitetit (kombëtar)”, tha ai.

Zyrtari evropian u shfaq veçanërisht i shqetësuar për zhvillimet në Sahel, pas valës së protestave antiperëndimore dhe sulmeve terroriste nga xhihadistët, të cilat e detyruan Francën të tërhiqej nga Mali pranverën e kaluar. Në përgjithësi, ai vuri në dukje se Evropa po “humbet betejën e narrativave” nga Kina dhe Rusia në vendet në zhvillim dhe u bëri thirrje diplomatëve të tij që të përdorin më shumë në betejën e propagandës materialet që Brukseli kanalizon çdo ditë në internet.

Modele autoritare
Një tjetër burim i shqetësimit të tij ishte përhapja e modeleve autoritare në nivel ndërkombëtar. “Për fat të keq, tendenca drejt sundimit autoritar është forcuar shumë. Nuk janë vetëm Kina dhe Rusia. Ekziston një prirje më e gjerë drejt autokracisë. Disa herë ata vazhdojnë të veshin petkun e demokracisë, por në thelb nuk janë më demokraci,” tha Borel në një përgënjeshtrim ndaj fjalimit të tij, i cili mund të zbatohet edhe për vendet anëtare të BE-së si Hungaria e Viktor Orban. Në të kaluarën, Josep Borrell shkaktoi reagime kur karakterizonte mbledhjet mujore të ministrave të jashtëm të BE-së. “Më shumë luginë lotësh sesa mekanizëm vendimmarrës”. Këtë herë, disa nga ata që e dëgjuan Filipin e tij nga dora e parë, i panë të justifikuara kritikat e tij,

Nëse dikush Trump del sërish?
Në dritën e pushtimit rus të Ukrainës, Josep Borel iu kthye nevojës për vetë-mjaftueshmëri më të madhe të sigurisë evropiane. “Ne duhet të marrim më shumë përgjegjësi për sigurinë tonë”, tha ai gjatë fjalës së tij, duke theksuar se nuk mund të merret si e mirëqenë, si në të kaluarën, që amerikanët të mbulojnë nevojat e mbrojtjes së evropianëve. Për të shmangur keqkuptimet, përfaqësuesi i lartë nxitoi të sigurojë se nën presidencën e Joe Biden marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian janë “fantastike”. Megjithatë, shtoi ai, askush nuk mund të na garantojë se gjërat do të mbeten të njëjta edhe nesër. Ai madje nuk hezitoi të vlerësojë se kohezioni i Perëndimit, në gjuhën ukrainase dhe jo vetëm.