Jeni djegur nga dielli? Këto këshilla do t’ju shpëtojnë

schedule10:29 - 21 Qershor, 2022

schedule 10:29 - 21 Qershor, 2022

Dihet që ekspozimi i pambrojtur në diell mund të çojë në djegie. Sigurisht, duhet të përpiqeni të shmangni djegiet nga dielli duke aplikuar një krem ​​me spektër të gjerë çdo dy orë kur jeni jashtë gjatë ditës. Megjithatë, nëse lëkura juaj është skuqur, mos u shqetësoni.

Për të lehtësuar problemin tuaj, ekspertët rekomandojnë këto trajtime:

Bëni kompresa të ftohta

Aplikoni kompresa të ftohta në lëkurën e djegur për ta ndihmuar atë të ftohet dhe të qetësojë dhimbjen.

Merrni ilaçe të veçanta

Ilaçet anti-inflamatore jo-steroide si ibuprofeni do të ndihmojnë në menaxhimin e dhimbjes dhe ënjtjes.

Bëni një dush ose banjë të freskët

Ngjashëm me një kompresë të ftohtë, bërja e një dushi të freskët ose një banjë do të ndihmojë në qetësimin e lëkurës tuaj.

Aplikoni një krem ​​me hidrokortizon

Për lehtësim shtesë, rekomandohet përdorimi i hidrokortizonit topik për vetitë e tij anti-inflamatore.

Mbajeni zonën të hidratuar

Zonat e djegura nga dielli të lëkurës duhet të hidratohen siç duhet për ta mbrojtur atë nga dëmtimet e mëtejshme dhe për të nxitur shërimin e shpejtë.

Shmangni ekspozimin në diell

Kjo mund të jetë e qartë, por ju duhet të shmangni ekspozimin e lëkurës së prekur në rrezet e diellit direkte ndërsa djegia shërohet. /abcnews.al