Je i divorcuar dhe nuk e kalon dot? 5 këshilla për të ecur përpara

schedule22:14 - 14 Tetor, 2021

schedule 22:14 - 14 Tetor, 2021

Në një studim të vitit 2019 të botuar në PLoS One, studiuesit holandezë zbuluan se 26 përqind e burrave dhe grave që u divorcuan nga partnerët e tyre përjetuan simptoma të ngjashme me depresionin, edhe nëse divorci ndodhi gjashtë muaj më parë ose edhe nëse ata ishin ata që prishën marrëdhënien e tyre .

Sidoqoftë, kjo nuk vjen si një surprizë për ekspertët. Kur ndahemi, jeta jonë e përditshme ndryshon, ne hyjmë në një rregullsi tjetër. Jeta jonë u ndërtua rreth këtij personi dhe kur ai mungon gjithçka duhet të përshtatet përsëri me këtë gjendje të re.

A ka ndonjë mënyrë për tu ndjerë më mirë? Si të gjitha gjërat, ai duhet të bëjë këtë cikël. Por ka disa gjëra që patjetër do t’ju ​​ndihmojnë të ndiheni më mirë dhe të ecni përpara më lehtë.

Lëreni veten të ndiheni të trishtuar

Ju jeni të mërzitur, kështu që jepini leje vetes për të qëndruar në shtrat duke dëgjuar këngën e anëtarëve që doni në mënyrë të përsëritur. Jepini vetes një javë ose dy ose për aq kohë sa keni nevojë të shikoni filma romantikë dhe të qani, por vendosni një afat kohor. “Deri në atë datë, atëherë unë do të ngrihem, do të vishem dhe do të dal në botë.” Dhënia e mundësisë për të qenë të trishtuar është shumë e dobishme dhe largon një pjesë të madhe të fajit. Në fakt, nëse e bëni atë për një periudhë të caktuar kohe, atëherë mund ta bëni në mënyrë të shëndetshme.

 Bëni plane me miqtë dhe familjen

Shpërqendrimi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndaluar mendimet për një kohë. Dilni dhe argëtohuni me miqtë, shihni tuajat dhe kaloni kohë me njerëz që ju duan dhe ju mbështesin pa marrë parasysh çfarë. Ne e kuptojmë, natyrisht, se kjo është shumë më e lehtë të thuhet sesa të bëhet. Por kujdesuni për veten dhe merrni kohë për të bërë gjëra që ju kanë pëlqyer gjithmonë, që ju mbushin me energji pozitive dhe ju japin gëzim. Në një mënyrë magjike gjithçka do të duket më mirë.

Mbani kontakte me ish -in tuaj (nëse është e mundur)

Nëse mund të mbani kontakte me ish -in tuaj, humbja mund të mos jetë aq e madhe. Ndoshta keni miq të përbashkët dhe jeni në gjendje të bashkëjetoni shoqërisht. Lëreni të ndodhë vetë dhe shkoni me rrjedhën. Mos bëni plane për të qëndruar miq paraprakisht. Prisni një javë ose dy dhe i shkruani mesazh nëse dëshironi. A mund të filloni me një “përshëndetje” të thjeshtë ose nëse doni të jeni më të drejtpërdrejtë pyeteni atë, “A është në rregull t’ju dërgojmë një mesazh? Unë ende kujdesem për ty dhe dua të dëgjoj se çfarë po ndodh në jetën tënde “. Nëse merrni reagime pozitive, atëherë kjo është e mrekullueshme. Nëse jo, do të keni përgjigjen tuaj. Thjesht dijeni që takimi i parë pas ndarjes do të jetë i turpshëm.

Shmangni një marrëdhënie të rikthyer

Përfshirja me dikë menjëherë pas divorcit është një ide e shkëlqyeshme, veçanërisht nëse do të ishit ju që e keni lënë. Është e kuptueshme që është një mënyrë për të hequr qafe dhimbjen dhe vetminë, si dhe një mënyrë për t’i provuar ish -it tuaj dhe vetes se jeni akoma të dëshirueshëm. Nëse filloni të takoni dikë sapo të ndaheni kur jeni ende shumë të prekshëm dhe të lënduar, mund të ndodhin gjëra të tmerrshme. Personi i ri mund t’ju ​​thyejë përgjithmonë zemrën nëse ai luan me ju, ju lë ose ju drejtohet fantazmave të mirënjohura.

Mos u lidhni përsëri me ish -in tuaj

Kur mbani zi për divorcin, rindërtimi i asaj marrëdhënie mund të duket tërheqëse. Por ai iu shmang tundimit sepse nuk funksionon. Nëse gjërat ishin aq të këqija sa të ndaheshit, ndoshta ka një arsye shumë të mirë për të. Gjetja e tyre përsëri zgjat vetëm ankthin dhe një gjendje të sëmurë./abcnews.al