Jashtë parashikimit të ekografisë, 25-vjeçarja sjellë në jetë pesë vajza dhe katër djem

schedule07:23 - 5 Maj, 2021

schedule 07:23 - 5 Maj, 2021

Një grua nga Mali ka sjellë në jetë ditën e djeshme nëntë foshnje, dy më shumë sesa mjekët kishin gjetur në barkun e saj.

25-vjeçarja Halmia Cisse, magjepsi shtetin e Afrikës Perëndimore dhe tërhoqi vëmendjen e udhëheqësve të vendit. Kur mjekët thanë në mars se Cisse kishte nevojë për kujdes të veçantë, autoritetet e dërguan atë në Marok, ku ajo lindi.

“Të sapolindurit (pesë vajza dhe katër djem) dhe nëna janë mirë, ” tha Ministri i Shëndetësisë i Mali, Fanda Sibi në një deklaratë.

Sipas AMPE, Cisse pritej të lindte shtatë foshnje, sipas ekografive të kryera në Marok dhe Mali, por që nuk i gjente dy nga vëllezërit e motrat. Gjithçka lindi me prerje cezariane./abcnews.al