“Jam i pastër”, Meta sfidon Autoritetin e Dosjeve: Më çoni në ndjekje penale, unë e kam fituar betejën

schedule21:43 - 22 Shtator, 2022

schedule 21:43 - 22 Shtator, 2022

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta me sa duket ka sfiduar Autoritetin e Dosjeve duke theksuar se ka firmosur një deklaratë e cila vërteton se ai nuk është bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit.

Ai thekson se nuk ka lidhje me I.M., emër i cili u shfaq në dokumentin e publikuar nga Autoriteti i Dosjeve duke pretenduar se bëhet fjalë për ish-Presidentin Meta.

Kreu i PL, në një intervistë “Top Story” ka theksuar se figura e tij është verifikuar që në ’92.

Ilir Meta: Si mund të jesh bashkëpunëtor i shtetit dhe u zbulua pas 35 vitesh. Duheshin 25 kritere të ishe bashkëpunëtor dhe nuk ishte Ilir Meta. Janë lojërat e tyre dhe tmerret e tyre por kjo tashmë është sqaruar.

Që nga data 3 e deri tani. Thotë ai ja ku e keni, nuk e keni lexuar. Këta nuk e lexuan, vajtën tek rruga e Kavajës, ne e dimë shumë mirë kush e ka bërë. Manipulim i hapur. Atë e kam pasur shok klase, ata e dinë kush është I.M., e kanë atje. Si mundet autoriteti me një e-mail anonim të mblidhet për një ditë të marrë 7 vendime. Vetë e kanë bërë ligjin këta. Pse e shkelin ligjin këta. Me mua do kenë probleme të mëdha me ta.

Akoma vazhdoni me këto përralla. Këta shyqyr që nuk kishin lexuar letrën e këtij personit. Padia është shumë e qartë, thërrisni dhe ata të autoritetit këtu. Këto sjellje janë të shëmtuara me ligjin, jo vetëm me dinjitetin e Ilir Metës, por kanë nxjerrë emra në mënyrë të paligjshme.

Këta për të dëmtuar Ilir Metën, provokojnë të kaluarën e shumë njerëzve. Pse të shkoj unë aty, a jemi shtet ligjor. Jam verifikuar që nga 92 e vazhdim, kam firmosur një deklaratë që nuk kam qenë bashkëpunëtor, me përgjegjësi penale. Tani paskam shpikur përrallat e këtyre që e dimë ne kur janë gatuar. Më ço në ndjekje penale, si të kam çuar unë. Unë të vete tek ato 5 fëlliqësira që i ka korruptuar Edi Rama. Për ca të vete unë, për anonimatin. Ata të vijnë tek prokuroria e Edi Ramës. Është beteje e fituar kjo, ka mbaruar me kohë./Abcnews.al/