Izraeli dhuron helmeta dhe jelekë mbrojtës për civilët në Ukrainë

schedule12:26 - 18 Maj, 2022

schedule 12:26 - 18 Maj, 2022

Izraeli ka dorëzuar 2,000 helmeta dhe 500 jelekë mbrojtës për organizatat e emergjencës dhe civilët në Ukrainë, tha Ministria e Mbrojtjes e Izraelit.

Muajin e kaluar, vendi tha se do të dërgonte pajisjet, duke sinjalizuar një ndryshim në pozicionin e Izraelit. Izraeli e ka dënuar pushtimin rus, por është kufizuar vetëm në ofrimin e ndihmës humanitare për Ukrainën.

Shteti ka qenë i kujdesshëm ndaj tendosjes së marrëdhënieve me Moskën, një ndërmjetës fuqie në Sirinë fqinje, ku Izraeli koordinon sulmet kundër dislokimeve iraniane.

Ukraina shprehu më parë zhgënjimin me refuzimin e Izraelit për të ofruar atë që e konsideron ndihmë mbrojtëse kundër Rusisë. /abcnews.al