Ish-presidentja e Argjentinës do të gjykohet për korrupsion

schedule21:53 - 21 Dhjetor, 2018

schedule 21:53 - 21 Dhjetor, 2018

Gjykata e Apelit në Argjentinë konfirmoi vendimin për të gjykuar ish-presidenten e vendit, Kristina Kirshner për korrupsion. Gjykata madje ka kërkuar që ish kryetarja e shtetit të presë në burg seancën e parë gjyqësore.

Ish presidentja e Argjentinës Kristina Kirshner do të gjykohet për korrupsion në kuadër të një skandali për një sistem tenderash publikë që i janë dhënë funksionarëve të lartë. Vendimi është marrë nga një gjykatë argjentinase e cila kërkoi burgosjen e saj edhe pse për momentin Kristina Kirshner aktualisht është e mbrojtur nga imuniteti parlamentar.

Gjykata e Apelit konfirmoi vendimin e marrë në muajin shtator nga gjykatësi Klaudio Bonadio, i cili akuzon ish presidenten e vendit amerikano jugor se është përgjegëjse së bashku me bashkëshortin e saj Nestor Kirshner, president në periudhën 2003 – 2007, krijuesit e një sistemi korruptiv nga i cili kanë përfituar 160 milionë dollarë. Gjykata ka urdhëruar dhe sekuestrimin e pasurisë së politikanes për vlerën e 38 millionë dollarëve.

Kirshner është senatore nga viti 2017 dhe gëzon imunitetin parlamentar. Në rast se ajo do të dënohet mund ti hiqet imuniteti nëse votojnë pro pjesa më e madhe e senatorëve./abcnews.al