Inflamacion kronik? 5 ndryshime të thjeshta ditore për ta reduktuar atë

schedule07:22 - 4 Tetor, 2022

schedule 07:22 - 4 Tetor, 2022

Inflamacioni është mënyra e trupit për të shëruar veten duke luftuar dëmtimet dhe infeksionet. Por në disa raste, inflamacioni ndodh kur sistemi imunitar sulmon qelizat e shëndetshme, duke çuar në sëmundje autoimune si artriti reumatoid, sëmundja e Crohn dhe gjendje të tjera kronike. Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se inflamacioni afatgjatë mund të luajë një rol në zhvillimin e sëmundjeve të tilla si diabeti dhe sëmundjet e zemrës. Gjithashtu disa sjellje të stilit të jetesës janë treguar se aktivizojnë procesin inflamator, ndërsa të tjera mund ta çaktivizojnë atë.

Si të reduktoni inflamacionin

Dieta

Studimet kanë treguar se një dietë e pasur me fruta dhe perime mund të jetë një nga mbrojtjet më të mira për të ushqyer dhe shëruar trupin, falë përmbajtjes së lartë të vitaminave, mineraleve, fibrave dhe polifenoleve. Gjithashtu është lidhur me inflamacion më të ulët.

Ushqimet e pasura me fibra dhe probiotikët gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit. Në mënyrë të veçantë, konsumimi i 25-30 gram fibra në ditë mund të ndihmojë në kontrollin e glukozës në gjak, të rregullojë tretjen e duhur, të reduktojë inflamacionin dhe të ulë kolesterolin.

Hulumtimet e reja kanë treguar gjithashtu rëndësinë e shëndetit të zorrëve për shëndetin e përgjithshëm, prandaj është e rëndësishme që të merrni probiotikë përmes suplementeve ose ushqimeve si kosi, kefiri.

Reduktimin e stresit

Ata që përjetojnë stres kronik mund të prishin aftësinë e trupit të tyre për të kontrolluar inflamacionin. Me fjalë të tjera, nëse jemi vazhdimisht të stresuar, rritet rreziku i inflamacionit, i cili mund të çojë në rritjen e rrezikut të sëmundjeve të tjera kronike që ndikojnë negativisht në cilësinë e jetës.

Qoftë joga, ecja apo lexim, ushqeni trupin dhe mendjen tuaj duke gjetur aktivitete që lehtësojnë stresin. Bëni atë që ju pëlqen dhe gjeni kohë për kujdes të vërtetë për veten.

Gjumi cilësor

Gjumi luan një rol të rëndësishëm në përgjigjen inflamatore. Hulumtimet kanë treguar se kur nuk flemë mjaftueshëm, përgjigja inflamatore mund të fillojë dhe të kthehet kundër indeve dhe organeve të shëndetshme.

Pagjumësia gjithashtu mund të rrisë rrezikun për shumë gjendje kronike si sëmundjet e zemrës, hipertensionin dhe diabetin. Synoni për 7-9 orë gjumë në natë për të siguruar pushim cilësor që do të lejojë trupin tuaj të funksionojë në mënyrë të shëndetshme.

Ushtrimi

Të gjithë e dimë se aktiviteti fizik është i rëndësishëm, por le t’i shtojmë listës përfitimet anti-inflamatore. Hulumtimet kanë treguar se edhe 20 minuta lëvizje në ditë mund të ndihmojnë në reduktimin e shënuesve të lidhur me inflamacionin.

Më e rëndësishmja, mos e mendoni ushtrimin si një ndëshkim. Lëvizja mund të jetë çdo gjë që ju pëlqen: ecja, vrapimi, joga, ngritja e peshave, vallëzimi… dhe lista vazhdon.

Barishte dhe erëza

Shumë kultura kanë përdorur barishte dhe erëza si ilaçe natyrale për inflamacionin për shekuj me radhë. Disa barishte dhe erëza që janë lidhur me vetitë anti-inflamatore përfshijnë kanellën, shafranin e Indisë, hudhrën dhe xhenxhefilin. Provoni të shijoni recetat tuaja me këto barishte dhe erëza të shijshme për të përmirësuar shijen e pjatave tuaja dhe për të përfituar përfitime shëndetësore.

Përveç barishteve dhe erëzave, çajrat janë treguar gjithashtu se kanë efekte anti-inflamatore. Përfshini çajin jeshil në rutinën tuaj të mbrëmjes.

Inflamacioni kronik ka tendencë të jetë një gjendje themelore që shpesh neglizhohet. Duke përfshirë një dietë të ekuilibruar së bashku me stërvitjen, gjumë cilësor dhe aktivitete relaksuese, ju mund të luftoni inflamacionin dhe të zvogëloni rrezikun për sëmundje të tjera kronike./abcnews.al