Incidentet e vogla të grave dhe si t’i shmangin ato

schedule13:18 - 13 Gusht, 2021

schedule 13:18 - 13 Gusht, 2021

Një buzëkuq i bukur që përputhet me hijen e lëkurës tuaj është një domosdoshmëri për çdo përbërje çdo ditë ose në mbrëmje. Por si i shmangni të gjitha incidentet e vogla që ju kanë ndodhur patjetër një herë?

Në ndihmë na vijnë disa këshillat të domosdoshme:

Në mënyrë që të mos keni buzë të “njollosura” përgjithmonë

“Buzëkuqët e errët janë shumë në modë këtë sezon dhe me ngjyrat e tyre të thella, buzët tuaja përfundojnë të” njollosura “për ditë të tëra. Unë rekomandoj të përdorni një fondacion të vogël në buzë para se të aplikoni buzëkuqin tuaj “, tha Luis Casco, drejtuesi i kozmetikës në Project Runëay.

Pini dhe hani pa frikë duke mbajtur buzëkuqin tuaj të preferuar

“Në mënyrë që buzëkuqi juaj të mos lërë asgjë, është shumë e rëndësishme të mbani mend të thani buzët pas aplikimit të tij. Lagështia ka tendencë të transferohet, kështu që nëse hani ose pini diçka ka shumë të ngjarë që buzëkuqi juaj të largohet. Kur e thani me një pecetë, lagështia hiqet, por ngjyra mbetet “, tha Rebeça Perkins, themeluese dhe kryesore grimere në Rouge Neë York.

Që të mos keni buzëkuq në dhëmbë

“Pasi keni vënë buzëkuq, vendosni gishtin tregues në gojën tuaj dhe nxirreni jashtë për të hequr qafe buzëkuqin shtesë që mund të përfundojë në dhëmbët tuaj”, tha Bianca Balconis, themeluese e “Artistëve të Mjaltit”.

Stabilizoni ngjyrën tuaj

“Kur gjeni një buzëkuq që ju pëlqen, qëllimi është ta bëni atë të zgjasë. Unë rekomandoj të përdorni një pluhur që do ta aplikoni lehtë. Tampon pluhurin në pouf, pastaj paloseni atë në gjysmë duke fërkuar butësisht pluhurin dhe kaloni butësisht atë që ka mbetur në buzët tuaja. Kjo do ta bëjë ngjyrën të zgjasë më shumë dhe për shkak se pluhuri është transparent nuk do të ndikojë në hijen e buzëkuqit tuaj”, tha artististja kozmetike globale e Laura Mercier./abcnews.al