“I shohim kudo”, astronomët në Ukrainë: UFO-t po fluturojnë mbi Kiev

schedule10:00 - 15 Shtator, 2022

schedule 10:00 - 15 Shtator, 2022

Astronomët ukrainas së fundmi kanë dalë me një deklaratë “shokuese”.

Ata thonë se qielli mbi vendin e tyre të shkatërruar nga lufta është i mbushur jo vetëm me raketa ruse, por e një numër të madh UFO-sh.

Pretendimet befasuese u përshkruan në një punim të ri kërkimor të botuar nga Observatori kryesor  Astronomik i Akademisë Kombëtare të Shkencave të Ukrainës.

Gazeta, e titulluar “Fenomene të paidentifikuara të zonës I. Vëzhgime të ngjarjeve”, pretendon se studiuesit kanë zbuluar UFO të shumta nga dy stacione vëzhgimi meteorësh në Kiev dhe fshatin Vinarivka, rreth 75 milje jashtë kryeqytetit.

“Ne i shohim kudo. Ne vëzhgojmë një numër të konsiderueshëm objektesh, natyra e të cilave nuk është e qartë”, shkruajnë autorët e punimit.

“U zbuluan fluturime të vetme dhe grupore të anije duke lëvizur me shpejtësi”, shkruan New York Post.

Shkencëtarët ukrainas të përfshirë në studim përshkruan dy lloje të ndryshme UFO-sh, të cilat ata i quajnë “kozmikë” dhe “fantoma”.

Sipas gazetës, një “kozmik” është një objekt ndriçues që duket më i ndritshëm se sfondi i qiellit, ndërsa një “fantom” është një objekt i errët me “një trup krejtësisht të zi që nuk lëshon dhe thith të gjithë rrezatimin që bie mbi të.”

Karakteristika kryesore e UFO-ve të vëzhguara nga astronomët e Kievit është shpejtësia e tyre jashtëzakonisht e lartë, e cila mund të zbulohet vetëm me pajisje të specializuara./Abcnews.al/